Zamknij

Pierwszy związek zawodowy dla pracowników nie zatrudnionych na etacie

23.09.2021 10:22
Pierwszy związek zawodowy dla pracowników nie zatrudnionych na etacie
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

We wrześniu 2021 roku oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy w Polsce związek zawodowy, zrzeszający osoby, które nie są zatrudnione na etacie. Jednak jeszcze nie wszyscy członkowie rozumieją, jak powinien on funkcjonować.

Związki zawodowe to dobrowolne i samorządne organizacje ludzi pracy, powołane do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Z ustawy o związkach zawodowych (z dn. 23 maja 1991 r.) wynika, że są one niezależne w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji.

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że powstał już pierwszy ogólnopolski związek zawodowy dla zarobkujących na innej podstawie niż etat. Obecnie rzadko decydują się oni na przystępowanie do organizacji pracowniczych.

Pierwszy związek zawodowy dla pracowników nie zatrudnionych na etacie

Ogólnopolski Związek Zawodowy Samozatrudnionych "wBREw" oficjalnie wystartował 10 września 2021 r. Gazeta informuje, że "to pierwsza tego typu organizacja w Polsce. Mogła zostać powołana dzięki zmianie przepisów, która umożliwiła zrzeszanie się zatrudnionym na innych podstawach niż umowa o pracę". Zmianę wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r.

Zainteresowanie jest niewielkie. Mamy członków, którzy nie są pracownikami, ale jest to udział o raczej marginalnym znaczeniu. Widoczny jest brak zrozumienia roli związków. Wielu zatrudnionych uważa, że wystarczy się zapisać, zapłacić składkę i ktoś ma za nich wymusić lepsze warunki pracy. A przecież zrzeszamy się po to, aby wspólnie coś wywalczyć

Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność

Jak cel swojego działania opisują założyciele? "Jesteśmy przedsiębiorcami, którzy mają dość drapieżnego państwa, zawyżonych podatków i zaniżonej emerytury. Opowiadamy się za równością wszystkich podmiotów gospodarczych wobec prawa oraz wobec fiskusa. Nie zgadzamy się na wyzysk samozatrudnionych przez korporacje, monopolistów rynkowych i państwo”.

Inicjatorzy zakładają, że w połowie 2022 roku związek będzie liczyć 100 tys. członków, czyli ok. 15 proc. wszystkich zarobkujących na własny rachunek.

RadioZET.pl/PAP/DGP