Zamknij

Jest pierwszy wyrok sądu po orzeczeniu TSUE ws. frankowiczów

14.10.2019 14:10
Pierwszy wyrok ws. frankowiczów po orzeczenie TSUE
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS

Sąd Apelacyjny w Warszawie zajął się sprawą dwóch klientek banku, które chciały unieważnić umowę kredytową. To pierwsza decyzja po głośnym orzeczeniu TSUE. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin   

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dał kredytobiorcom frankowym zielone światło, by pozywać banki, gdy umowa kredytowa zawiera klauzule abuzywne. Zgodnie z wyrokiem sąd krajowy nie może samodzielnie uzupełnić luk w umowie po wyeliminowaniu niezgodnych z prawem zapisów ani orzec, że umowa ma dalej obowiązywać, zostawiając tę decyzję konsumentowi. To zatem do kredytobiorcy należy wybór roszczenia. Może na drodze sądowej ubiegać się o przewalutowanie kredytu na złotówki, czyli tzw. odfrankowienie, lub unieważnienie umowy.

Przeczytaj, o co mogą walczyć frankowicze>>>

Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał pierwsze prawomocne orzeczenie w sprawie kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich, po głośnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE – poinformował portal rp.pl.

Zobacz także

Sprawa dotyczyła klientek banku, które domagały się unieważnienia umowy kredytowej i zwrotu wszystkich kwot, które wpłaciły bankowi. Sąd co prawda nakazał instytucji finansowej zwrócić znaczną część żądanej kwoty, jednak nie zgodził się na unieważnienie umowy kredytowej.

W orzeczeniu sąd uznał klauzulę indeksacyjną, która świadczy o przeliczeniu kredytu na franki, za niezgodną z prawem.

Zobacz także

„Finansowo poniedziałkowe orzeczenie Sądu Apelacyjnego jest korzystne dla frankowiczek, natomiast prawnie pozostawia szereg wątpliwości. Pełnomocniczka powódek zapowiedziała skargę kasacyjną” – czytamy na portalu rp.pl.

 

RadioZET.pl/rp.pl