Zamknij

Pieniądze za zaszczepienie się? Oto metoda słowackiego rządu

01.12.2021 17:30
Pieniądze za szczepienie
fot. Karol Makurat/REPORTER/East News

Nie tylko polski rząd namawia do szczepień. Lockdownu za wszelką cenę uniknąć chce także Słowacja, gdzie za zaszczepienie się można otrzymać bon na kwotę 500 euro.

Pieniądze za zaszczepienie się? Słowacja pozostaje daleko w tyle pod względem szczepień przeciwko Covid-19 za średnią UE. Jak podaje PAP, jedynie 47 proc. obywateli tego kraju przyjęło szczepionkę.

Zdaniem rządzących dodatkowe zachęty finansowe, szczególnie wśród seniorów, zwiększą liczbę zaszczepionych, a także pozwolą uniknąć lockdownu i zapaści w służbie zdrowia.

Słowackie 500 plus za zaszczepienie się

Seniorzy, czyli osoby powyżej 60. roku życia, mają dostawać bon na kwotę 500 euro za przyjęcie pierwszej lub kolejnej dawki szczepionki przeciw COVID-19. Słowacki rząd przyjął już nowe przepisy umożliwiające rozdanie seniorom bonów.

Taka premia za szczepienie pomoże sfinansować konkretne usługi, których listę słowacki rząd ma jeszcze doprecyzować. Ze wstępnych informacji wynika, że otrzymane bony za szczepienie można będzie wykorzystać w hotelach, restauracjach, spa czy też sfinansować nimi imprezy kulturalne.

Słowacki rząd taki transfer uzasadnia kilkoma argumentami. Po pierwsze, zyskanie odporności na wirusa i próba opanowania kolejnej fali pandemii. Rząd chce tym samym ustabilizować sytuację w szpitalach i zapobiec zapaści w służbie zdrowia. Pomysł bonów ma także wesprzeć przedsiębiorców, u których seniorzy będą je wykorzystywać. Taki przypływ gotówki pomoże im stanąć na nogi po lockdownie.  

Tamtejszy resort finansów szacuje, że bony mogą trafić w ręce miliona osób, co uszczupli budżet o około 500 mln euro. Pomysłodawca projektu minister finansów i były premier Igor Matovicz uważa także, że państwo, szczepiąc seniorów, w ostatecznym rachunku zaoszczędzi na przyszłych wydatkach na opiekę zdrowotną.

RadioZET.pl/PAP