Zamknij

Pieniądze za szczepienie na COVID-19. Jest nowy pomysł polityków

07.12.2021 12:19
Lider PSL o zachętach do szczepień
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Bez zachęt finansowych nie przekonamy Polaków do szczepień – mówił na antenie Radia ZET lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lockdown dla niezaszczepionych zachęciłby do szczepień? Rząd decyduje się na łagodne na tle Europy obostrzenia, do których skłania go rosnąca liczba zakażeń. Liczba zaszczepionych Polaków wciąż nie jest wystarczająca, by uzyskać zbiorową odporność na koronawirusa.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Radiem ZET mówił o propozycji ludowców, która ma sprawić, że liczba uodpornionych na wirusa wzrośnie.

Odpis podatkowy zachęci do szczepień?

- Minister zdrowia Adam Niedzielski powinien przyznać się do błędu i powiedzieć wprost: strategia szczepień nie sprawdziła się. Dziś wystarczyłoby dopisać COVID-19 do listy chorób, w przypadku których szczepienia są obowiązkowe – mówił lider PSL.

Posłuchaj podcastu

Jak dodał Kosiniak-Kamysz, gdyby to on był na miejscu ministra Niedzielskiego, to chciałby również zaangażować Kościół Katolicki w promowanie akcji szczepień. – Zaszczepienie się to wyraz miłości bliźniego, księża powinni promować szczepienia – dodał polityk.

Zdaniem przedstawiciela PSL rząd powinien akceptować ustalenia Rady Medycznej, choć w jej skład powinni wejść nie tylko medycy, ale i ekonomiści, którzy mogliby oszacować skutki decyzji Rady dla gospodarki. Przypomnijmy, że jak mówił w Radiu ZET prof. Flisiak, Rada Medyczna na wzór innych krajów Europy miała rekomendować premierowi wprowadzenie przepustek covidowych. Szef rządu odmówił jednak i zdecydował się na łagodniejszą wersję obostrzeń. Zdaniem eksperta odmowa podyktowana była względami politycznymi i obawą przed utratą poparcia wśród niezaszczepionych, potencjalnych wyborców.

Kosiniak-Kamysz ocenił, że potrzebne są zachęty do szczepień, także finansowe w postaci ulgi podatkowej dla zaszczepionych. Wskazał, że zachęty finansowe są stosowane m.in. przez Grecję i Stany Zjednoczone. PSL zaproponował już „600 plus dla zaszczepionych” w postaci specjalnego odpisu podatkowego.

Rząd próbował zachęcać do zaszczepienia się loterią, w której do wygrania był nawet milion złotych. Potencjalna wygrana nie wypłynęła jednak w znaczący sposób na frekwencję w punktach szczepień.

RadioZET.pl