Zamknij

Pieniądze wydawane przez rząd poza budżetem podniosłyby 500 plus do 2375 zł

01.03.2021 21:11
Pieniądze wydawane przez rząd poza budżetem podniosłyby 500 plus do 2375 zł
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

150 mld zł – tyle wydaje polski rząd poza oficjalnym budżetem kraju. Powód jest prosty: ustawa budżetowa jest jawna i każdy może sprawdzić, na co poszły pieniądze. Gdzie trafiają i skąd pochodzą środki z coraz liczniejszych funduszy i fundacji – tego nie zawsze wiadomo.

500 plus przedstawiane jest przez PiS jako przełomowe świadczenie poprawiające poziom życia Polaków i odciążające od trudów finansowych zapewnienia dzieciom odpowiedniego wiktu i opierunku. Program kosztuje obecnie około 40 mld zł rocznie i wprost podwyższa dług publiczny, gdyż w budżecie wypracowanych środków na jego pokrycie nie ma.

To jednak nic w porównaniu do kwoty, jaką PiS wydaje w ukryciu, bez żadnej kontroli publicznej. Z raportu przedstawionego Unii Europejskiej przez Ministerstwo Finansów wynika, że rząd stworzył na boku fundusze i fundacje dysponujące niemalże połową oficjalnego budżetu Polski, wynoszącego ponad 400 mld zł. Do kogo trafia część tych pieniędzy – wiedzą tylko rządzący.

Rząd wydaje poza budżetem państwa 150 mld zł. Taka kwota podniosłaby 500 plus do 2375 zł

Dane o „kreatywnym” podejściu rządu do finansów państwa pochodzą z raportu, które kraje Wspólnoty zobowiązane są do przedstawiania Unii Europejskiej. Finanse krajowe muszą tam być opisane w bardzo rygorystyczny sposób, zapobiegający możliwości zmanipulowania faktów.

Jedną z wartości, jaka jest raportowane przez krajowe Ministerstwa Finansów, jest wysokość wydatków państwa nieuwzględniona w budżecie państwa (tabela 2a notyfikacji fiskalnej). Polska wykazuje w tym wirtuozerię niespotykaną w innych krajach UE: skala deficytu sektora centralnego poza kontrolą parlamentu wyniosła 6,6 procent PKB. Czyli około 150 mld zł.

Tylko jeden kraj w UE był w stanie to pobić: Cypr, który poza kontrolą publiczną wydaje 20 procent PKB(wartościowo kwota jest niższa). Oprócz Polski i Cypru wśród krajów znajdujących się w niechlubnym gronie ukrywających wydatki państwa przed opinią publiczną znalazły się jeszcze Luksemburg, Irlandia, Austria, Bułgaria, Czechy i Łotwa (przy czym należy zaznaczyć, że w opracowania brak było szacunków dla Włoch, Hiszpanii i Belgii).

Dlaczego rząd woli wydawać pieniądze poprzez fundusze i fundacje, a nie przez budżet państwa? Ten drugi jest jawny, wydatki i przychody muszą być jasno podane, a jego realizacja jest weryfikowana. Z pieniędzy wydawanych poza budżetem rząd tłumaczyć się nie musi.

Losy części środków znamy: z Funduszu Solidarnościowego wypłacane są (niezgodnie z przeznaczeniem, ale to już inna historia) 13. i 14. emerytury. Co się jednak dzieje z innymi środkami, nie zawsze wiadomo: tym bardziej, że liczba funduszy i fundacji działających poza kontrolą publiczną rośnie za czasów PiS w zawrotnym tempie. Część z nich powstała, żeby ukryć rosnący dług publiczny i faktyczny deficyt budżetowy i realizuje cele, za który powinien odpowiadać budżet centralny.

RadioZET.pl/Business Insider Polska