Zamknij

Które pieluszki są najlepsze? Wyniki testu UOKiK

26.01.2021 11:21
UOKIK testuje pieluszki
fot. Liderina/shutterstock (ilustracyjne)

UOKiK sprawdził, które pieluszki są najlepsze. Pod uwagę kontrolerzy wzięli m.in. wytrzymałość, chłonność i cenę produktu. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów regularnie kontroluje przedsiębiorców. Tym razem pod lupą urzędu znaleźli się producenci pieluch dla dzieci. Kontrolerzy sprawdzili nie tylko ceny, ale i jakość artykułów dla dzieci.

Kontrolerzy zabrali do laboratoriów pieluszki 10 znanych marek w rozmiarze „3”. Która firma najlepiej zdała egzamin? UOKiK sprawdził markę Dada z Biedronki, Lupilu z Lidla, Baby Comfort z Auchan, BabyDream marki Rossmann, Bella, Bevola z Kauflandu, Huggles, Kindii, Pampers i Tibelly z sieci Netto.

Najlepsze pieluszki na rynku. Test UOKiK

UOKiK wziął „pod lupę” pieluszki przeznaczone dla dzieci o wadze od 4 do 10 kg. Czym kierowała się Inspekcja Handlowa w swojej ocenie? Inspektorzy na każdą pieluszkę nalali trzy razy po 50 ml roztworu chlorku sodu, który miał być odpowiednikiem moczu. Cel: ocena chłonności i sprawdzenie, jaka część roztworu wypłynie z pieluszki pod naciskiem.

Inspektorzy sprawdzili tez zapięcia. „Każdy produkt rozciągaliśmy na specjalnej maszynie. Oceniliśmy również pH materiału stykającego się ze skórą dziecka” – czytamy w opisie badania.

Kategorie oceny to m.in. chłonność, czas wchłaniania, wilgoć oddawana przez pieluchę, wytrzymałość, cena, jakość materiału.

Pod względem chłonności test wygrywają marki Tibelly, Kindii pure & flex oraz Bella baby happy, których pieluszki pochłaniają najwięcej płynu. Najmniej - Pampers active baby, Dada extra care oraz Babydream. Najszybciej płyn wchłaniały pieluchy marek Babydream, Huggies ultra comfort, Pampers active baby, Bevola baby nappies oraz Dada extra care. Najdłużej - Auchan baby comfort.

„Trzy razy zanurzyliśmy pieluszki w roztworze chlorku sodu, a następnie na każdej umieściliśmy obciążnik. Tym sposobem sprawdzaliśmy, jak zmoczona pielucha będzie reagować na ciężar dziecka” – czytamy w opisie tekstu. Wynik? Najmniej wilgoci oddawały pieluchy Babydream, Bevola baby nappies, Lupilu premium comfort, Kindii pure & flex, Huggies ultra comfort oraz Tibelly. Najwięcej - Pampers active baby.

Co z wytrzymałością pieluchy na rozpięcia? Najlepszy wynik uzyskały pieluchy Bella baby happy. Oznacza to, że zapięcie mocno trzyma, a pielucha nie spadnie podczas poruszania się dziecka.

UOKiK sprawdził też, które zapięcia w pieluchach są najbardziej odporne na oderwanie. Najmocniej trzymało się zapięcie pieluch Dada extra care. Najsłabiej w pieluchach: Pampers active baby, Lupilu premium comfort, Auchan baby comfort oraz Bevola baby nappies, co oznacza większe prawdopodobieństwo, że oderwie się podczas zakładania pieluchy.

A co z ceną? W tym przypadku należy wziąć pod uwagę liczbę pieluch w opakowaniu. UOKiK podzielił cenę przez liczbę sztuk i na tej podstawie obliczył, ile kosztuje jedna pielucha. Najtańsze okazały się pieluszki Lupilu premium comfort – koszt jednej to 41 groszy.

test pieluch

W każdej kategorii UOKiK przyznawał pieluszkom punkty. Najwięcej dobrych opinii zebrały pieluszki Babydream z sieci Rosmann oraz Huggies ultra comfort.

RadioZET.pl/UOKiK