Zamknij

Pielęgniarki będą zarabiać mniej? Ministerstwo Zdrowia chce zmian

13.10.2020 21:34
pielęgniarka przy łóżku pacjenta
fot. Shutterstock

Pielęgniarki, mimo wywalczonych podwyżek, mogą dostawać niższe pensje. Ministerstwo Zdrowia chce zmienić sposób wypłacania środków na wynagrodzenia dla personelu. Szpitale będą mogły wydawać je na inne potrzeby.

Wynagrodzenia pielęgniarek są nieadekwatne do ciężkiej pracy, jaką wykonują. Takie słowa często można usłyszeć ze strony personelu medycznego.

Pielęgniarki wywalczyły sobie podwyżkę pensji o 400 zł, wdrażaną w latach 2015-2018. Może się okazać, że mimo tego w 2021 roku będą zarabiać mniej. Ministerstwo Zdrowia zamierza bowiem zmienić sposób przekazywania środków przeznaczanych na wynagrodzenia.

Ministerstwo Zdrowia chce zmienić system przekazywania pieniędzy na wynagrodzenia dla pielęgniarek

Narodowy Fundusz Zdrowia zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami przekazuje szpitalom środki przeznaczone na wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych z wyraźnym zaznaczeniem, że mogą być spożytkowane tylko na ten cel.

Zobacz także

Pieniądze na pokrycie kosztów administracyjnych oraz zapłata za wykonane świadczenia medyczne przekazywane są w inny sposób. Środki z obu transz nie mogą być wykorzystywane na cele inne, niż przewidziane.

Ministerstwo Zdrowia chce zmienić ten system. W 2021 roku pieniądze mają być przekazywane wspólnie, bez wyszczególnienia, na co mają być przeznaczone. Pielęgniarki obawiają się, że dla znajdujących się w ciężkiej sytuacji finansowej szpitale znajdą się wydatki mające większy priorytet, niż ich wypłaty.

Uważamy za skandaliczne, że Ministerstwo Zdrowia działania te podejmuje nie dość, że w okresie pandemii COVID-19 i kulminacji zachorowań, to jeszcze ma dla naszej grupy zawodowej specyficzny, nieoczekiwany prezent z okazji Roku 2020 ogłoszonego Światowym Rokiem Pielęgniarek i Położnych. Można tylko pogratulować Ministrowi wyczucia miejsca i terminu dla wdrożenia takich zmian.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych

Nowe rozwiązanie jest na razie tylko analizowane. Ewentualne wdrożenie zmian przyczyni się do wzrostu tarć w i tak już mocno napiętych stosunkach między rządem a personelem medycznym.

Zagłosuj

Zarobki pielęgniarek są:

Liczba głosów:

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza