Zamknij
Piątka dla zwierząt. Protest rolników i spotkanie z Dudą [ZDJĘCIA]
16 Zobacz galerię
fot. Piotr Drabik/RadioZET.pl

Rolnicy protestowali w centrum Warszawy przeciwko uchwaleniu tzw. piątki dla zwierząt. Z delegacją demonstrantów spotkał się prezydent Andrzej Duda. Hodowcy zapowiadają kolejny marsz w stolicy za dwa tygodnie.

Piątka dla zwierząt, czyli ustawy zaostrzające przepisy ochrony zwierząt autorstwa PiS, czeka na rozpatrzenie przez Senat oraz przez prezydenta. Wstrzymania dalszych prac nad m.in. zakazem hodowli zwierząt futerkowych oraz ograniczenie uboju rytualnego domagało się kilka tysięcy rolników, którzy w środę protestowali w centrum Warszawy.

Demonstracja odbyła się pod hasłem: "Strajk rolników! Obronimy polską wieś!", a zorganizował ją m.in. AGROunia i różne środowiska rolnicze oraz hodowców. Zanim kilka tysięcy manifestantów zebrało się około godz. 10 na Placu Trzech Krzyży, działacze AGROunii odpalili race na rondzie Dmowskiego. Gęsty dym spowodował utrudnienia w ruchu w pobliżu ronda.

Rolnicy spotkali się z Dudą

Protestujący nieśli ze sobą transparenty z hasłami "Pogrzeb polskiego rolnictwa", "Piątka Kaczyńskiego zamorduje każdego", "Prezydencie ratuj", czy wieńce pogrzebowe oraz trumny z hasłem "Hodowle polskie idą do piachu".

- Odważyliście się przyjechać do Warszawy, przerwać pracę na jeden dzień i pokazać, że macie siłę i determinację, by tutaj być. Chcę zapowiedzieć, że jeżeli nic się nie zmieni, to za dwa tygodnie widzimy się dokładnie w tym samym miejscu - zapowiedział na początku protestu Lider AGROunii Michał Kołodziejczak.

Demonstranci najpierw przeszli przed Sejm, a potem w stronę Pałacu Prezydenckiego. Z delegacją rolników popołudniu spotkał się Andrzej Duda. - Po rozmowie z prezydentem myślę, że widzimy na jego twarzy to, co na twarzy każdego z was - zakłopotanie. Z jednej strony chciałby dobrze ale z drugiej nie ma za bardzo wyjścia, bo rachinek polityczny jest czysty i jasny - powiedział Kołodziejczak, po tym jak wyszedł ze spotkania z prezydentem. 

To już kolejny protest działaczy AGROunii przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Tydzień wcześniej przed Sejmem rolnicy wyłożyli 356 główek kapusty, w którą wbito tabliczki z nazwiskami 356 posłów popierających nowelę. Miało to w zamiarze protestujących symbolizować bezmyślność posłów, którzy zagłosowali za zmianą przepisów.

Nowela m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. W ocenie AGROunii nowelizacja ustawy spowoduje m.in. bardzo duże straty gospodarcze oraz podzieli społeczeństwo.

RadioZET.pl/PAP