Zamknij

Piątka dla zwierząt do poprawki. Przedsiębiorcy dostaną rekompensaty

30.09.2020 08:25
Piątka dla zwierząt. Odszkodowania dla branży mięsnej i futrzarskiej
fot. Shutterstock / Salov Evgeniy (ilustracyjne)

Piątka dla zwierząt to nowy projekt PiS, którego celem jest m.in. wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro. Senatorowie godzą się na ten pomysł, ale pod warunkiem wypłat odszkodowań przedsiębiorcom.

Piątka dla zwierząt to najnowszy projekt Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa ogranicza m.in. możliwości uboju rytualnego i zakazuje hodowli zwierząt na futra.

W obronie hodowców, którzy po wejściu w życie ustawy straciliby źródło dochodów, stanęli senatorowie niezrzeszeni. Parlamentarzyści proponują hodowcom rekompensaty.

Rekompensaty dla branży futrzarskiej i mięsnej

Państwo nie może ograniczać dziedzin legalnych działalności gospodarczych bez systemu rekompensat – przekonywał senator Krzysztof Kwiatkowski.

Kwiatkowski dla PAP przekazał, że koło senatorów niezależnych ma złożyć poprawki do tzw. piątki dla zwierząt. Kluczowa poprawka zakłada wypłaty odszkodowań dla przedsiębiorców.

Zobacz także

Dodał, że poprawki mają dotyczyć "kwestii odszkodowań dla branż wygaszanych lub tych, które mają mieć znacząco ograniczony zakres działalności", czyli futrzarskiej i mięsnej - w związku z ograniczeniem uboju rytualnego tylko dla potrzeb wspólnot religijnych na terenie kraju.

Państwo nie może zamykać lub ograniczać dowolnych dziedzin działalności gospodarczej, która była legalnie dozwolona wcześniej, bez systemu rekompensat. Gdyby przedstawiciele branży futrzarskiej i mięsnej poszli z tym do sądu, pewnie uzyskaliby rekompensaty, jeżeli nie będzie ustawowej regulacji. Więc lepiej ustawowo to zrobić 

Krzysztof Kwiatkowski

Piątka dla zwierząt zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Senat ma zająć się ustawą na posiedzeniu 13 października.

RadioZET.pl/PAP