Zamknij

Piątka dla zwierząt. Nowe propozycje rządu PiS

12.10.2020 15:57
Piątka dla zwierząt. Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany. Jakie?
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Piątka dla zwierząt zostanie zmieniona. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w poniedziałek nowe propozycje rządu w sprawie uboju rytualnego oraz rekompensat dla rolników.

Piątka dla zwierząt, czyli projekt zmian w prawie dotyczącym hodowli i traktowania zwierząt autorstwa posłów PiS, czeka na głosowanie w Senacie. W ubiegłym miesiącu ustawa została uchwalona przez Sejm.

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych czy ograniczenie uboju rytualnego spotkało się ze sprzeciwem części środowiska rolniczego. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Grzegorz Puda zaprezentowali zmiany w uchwalanych przepisach.

Piątka dla zwierząt. Jakie zmiany?

Premier podkreślał, że wśród priorytetów rządu w zakresie ochrony zwierząt jest rozwój wsi i rolnictwa, podnoszenie standardów chowu zwierząt, ale i ochrona zwierząt przed zbędnym cierpieniem.

Zobacz także

Morawiecki zaznaczył, że do ustawy o ochronie zwierząt zostanie wprowadzonych kilka poprawek.

- Po pierwsze proponujemy zmiany w ustawie o ochronie zwierząt - zostanie przede wszystkim powołana, osobną ustawą, jeśli trzeba będzie, bardzo szybko, w bardzo krótkim czasie, Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt - poinformował premier.

To dla wielu osób była kość niezgody - to właśnie nowa Państwowa Inspekcja Ochrony Zwierząt będzie miała jako jedyna prawo do weryfikowania sposobu chowu, hodowli zwierząt, traktowania zwierząt

Mateusz Morawiecki

Premier mówił na konferencji prasowej, że zaproponowane zostanie wydłużenie vacatio legis, czyli terminu wejście w życie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt do 1 stycznia 2022 roku.

Zobacz także

- Takie vacatio legis zaproponujemy i chcemy to uczynić, aby producenci, przedsiębiorcy rolni, hodowcy - zarówno zwierząt futerkowych jak i w związku z ubojem rytualnym - mogli się lepiej przygotować. Tu vacatio legis będzie wydłużone względem pierwotnie proponowanego - powiedział premier.

Morawiecki dodał, że "przepisy dotyczące uboju drobiu pozostaną w taki kształcie, jak do tej pory".

Jak powiedział cała tzw. piątka dla zwierząt "jest krokiem cywilizacyjnym" w właściwym i "nieuchronnym" kierunku. - Widzimy, że coraz więcej klientów z krajów, do których trafia polski eksport pyta, w jak sposób zwierzęta są traktowane, w jaki sposób dochodzi do uboju - powiedział Morawiecki.

Zapowiedział też, że będą "odszkodowania dla rolników i hodowców, którzy nie zdołają przestawić się na inny rodzaj produkcji, w szczególności dotyczy to hodowców zwierząt futerkowych".

- Będziemy od stycznia 2022 roku wypracowywać odpowiednie mechanizm, również odszkodowawczy tak, żeby można było uwzględnić jakie korzyści i zyski płynęły z poszczególnych rodzajów hodowli - powiedział premier.

RadioZET.pl/PAP