Zamknij

Piątka dla zwierząt. Jest decyzja Senatu

14.10.2020 16:30
Piątka dla zwierząt. Jest decyzja Senatu. Jakie poprawki?
fot. PAP/Tomasz Gzell (ilustracyjne)

Piątka dla zwierząt przyjęta przez Senat. Deputowani wprowadzili poprawki m.in. dotyczące zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

Piątka dla zwierząt we wrześniu została przyjęta przez Sejm, a potem trafiła pod obrady Senatu. Do projektu ustawy, autorstwa posłów PiS-u, wprowadzono kilka poprawek. Między innymi wydłużono vacatio legis dla wejścia w życie m.in. zakazu hodowli zwierząt futerkowych czy ograniczenie uboju rytualnego.

Ustawę w środę poparło 76 senatorów, 11 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu. Zmiany w prawie spotkały się w ostrą krytyką części środowiska rolniczego. Tylko we wtorek doszło w Warszawie do demonstracji z udziałem kilkudziesięciu tysięcy rolników z całej Polski, protestujących przeciwko piątce dla zwierząt.

Piątka dla zwierząt. Jakie zmiany?

Senatorowie przyjęli poprawkę zgłoszoną przez senatora KO Marka Borowskiego, która przewiduje, że hodowla zwierząt na futra może być prowadzona do 31 lipca 2023 r., a ubój rytualny na obecnych zasadach - do 31 grudnia 2025 r.

Zobacz także

Zgodnie z tą poprawką, po wejściu w życie przepisów noweli podmiotom prowadzącym wygaszaną działalność przysługiwałoby roszczenie skierowane do Skarbu Państwa o odszkodowanie za poniesioną szkodę wynikającą z konieczności dostosowania się do nowych przepisów. Wnioski w sprawie rekompensat będzie rozpatrywał minister rolnictwa, a od jego decyzji będzie przysługiwało odwołanie do sądu.

Za tą poprawką autorstwa senatora Borowskiego głosowało 50 senatorów, 42 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Poparcie uzyskała także kolejna poprawka autorstwa Borowskiego, wprowadzającą obowiązek czipowania psów oraz regulująca tę kwestię.

Zobacz także

Senatorowie nie poparli natomiast m.in. poprawki złożonej przez senatorów PSL i PiS o wykreślenie z noweli zapisów ograniczających ubój rytualny. Wcześniej deputowani nie zgodzili się na odrzucenie ustawy w całości. 

Piątka dla zwierząt. Co to jest?

Uchwalona 18 września przez Sejm nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt na futra, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących m.in. zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

Zobacz także

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Grzegorz Puda ogłosili nowe zmiany w uchwalonym projekcie. Wśród nich dopuszczenie uboju rytualnego w drobiu oraz rekompensaty dla hodowców.

RadioZET.pl/PAP