Zamknij

Piasek opanowany przez mafie. Zarabiają miliardy na niedoborze

28.09.2020 10:16
kopalnia piasku
fot. Shutterstock

Ludzka cywilizacja została zbudowana na piasku. I dosłownie, i w przenośni: ten niedoceniany zazwyczaj surowiec wykorzystywany jest zarówno w produkcji betonu, jak i w nowych technologiach, w których jest duże zapotrzebowanie na krzem. Branżę czeka jednak duży kryzys: naturalnie odnawiające się złoża są w stanie pokryć tylko połowę zapotrzebowania.

Piasek stał się produktem deficytowym. Popyt jest zdecydowanie większy, niż podaż, rynkiem zainteresowały się więc grupy przestępcze, które zaczęły pozyskiwać surowiec w nielegalny sposób. Mafie przejęły w ten sposób sporą część rynku, szacowaną na 70 mld dolarów.

Roczne zapotrzebowania na surowiec szacowane jest na 50 mld ton. Piasek, który pozyskiwany jest w legalny i odpowiedzialny sposób, ze źródeł które można uznać za odnawialne, stanowi jednak w najlepszym przypadku połowę tej wartości. Reszta pochodzi od dostawców, których łańcuch dostaw jest mocno kwestionowany.

Piasek się kończy. Lukratywny rynek przejmują mafie

Deficyt piasku wydaje się nieprawdopodobny: na świecie jest wiele pustyń, w tym Sahara, dostęp do surowca nie powinien być więc problemem. W budownictwie pustynny piasek jest jednak mało przydatny: poszczególne ziarna zostały wygładzone do podobnych rozmiarów. Branża potrzebuje piasku o zróżnicowanej wielkości, który jest w stanie bardziej efektywnie wypełniać przestrzeń, co przekłada się na powstawanie materiałów o większej wytrzymałości i nośności.

Zobacz także

Z tego powodu najbardziej ceniony jest piasek morski, wydobywany z dna rzek i mórz. Naukowcy szacują, że w ciągu roku można liczyć na przetransportowanie z gór do zbiorników wodnych około 25 mld ton świeżego, idealnego do budownictwa surowca. To tylko połowa światowego zapotrzebowania.

Dostarczeniem brakującego surowca coraz chętniej zajmują się mafie. Z szacunków wynika, że w Indiach dla grupy przestępczej zdobywającej nielegalnie piasek pracuje ponad 75 000 ludzi, a przychody mafii sięgają 2,3 mld dolarów rocznie.

Zobacz także

Surowiec pozyskiwany jest tam nielegalnie w ponad 8000 lokalizacji. Coraz częściej praca ludzka zastępowana jest przez pogłębiarki, których wartość to od 25 do 200 mln dolarów. Na taką inwestycję mogą sobie pozwolić tylko bogate organizacje.

Zagłosuj

Wiedzieliście, że na świecie brakuje piasku?

Liczba głosów:

Na ludzkiej pracy bazują grupy z Maroka, Sri Lanki i Indonezji. Tempo wydobywania piasku jest tak duże, że ten ostatni kraj stracił 25 wysp, ogołoconych z piasku tak bardzo, że znalazły się pod poziomem morza.

RadioZET.pl/next.gazeta.pl