Zamknij

PiS zapowiada obniżkę podatków do 17 procent

04.07.2019 14:31
PiS zapowiada obniżkę podatków dla wszystkich Polaków do 17 procent
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Poseł PiS Jarosław Krajewski zapowiedział, że niedługo partia rządząca będzie „pracować nad obniżką podatku PIT do 17 procent dla wszystkich Polaków”. W Sejmie trwają prace nad uchwaleniem ustawy o PIT 0 dla młodych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

– Już za chwilę, już niedługo będziemy pracować nad rozwiązaniem, które zapewni obniżkę podatku PIT dla wszystkich Polaków do 17 procent – zapowiedział poseł PiS na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Poseł PiS odniósł się również do procedowanego w Sejmie projektu ustawy ws. zerowego PIT-u dla osób do 26. roku życia.

Sejm zdecydował w środę o skierowaniu projektu do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych. W dyskusji posłowie podkreślali, że projekt to dobry kierunek zmian dla młodych, ale przepisy wymagają jeszcze dopracowania.

Krajewski zaznaczył, że to rozwiązanie jest „z jednej strony bardzo ważne, jeśli chodzi o zachęcenie osób do 26. roku życia do zwiększenia aktywności zawodowej, a z drugiej strony, jest to rozwiązanie, które zachęca do podejmowania legalnej pracy, zamiast pracy w szarej strefie”.

Jak dodał, proponowane przepisy są dedykowane dla dwóch milionów najmłodszych podatników.

To jest rozwiązanie, które możemy śmiało określić, że jest jednym z najkorzystniejszych rozwiązań dla młodych w całej Unii Europejskiej.

Jarosław Krajewski, poseł PiS

– Chcemy, żeby ten zerowy podatek PIT wszedł w życie już od 1 sierpnia bieżącego roku. Będziemy mogli powiedzieć, że PiS dotrzymuje danego słowa, ponieważ jest to kolejny podatek, który obniżamy w trakcie tej kadencji parlamentu — zaznaczył polityk PiS.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych, został przedłożony przez ministra finansów.

PIT zero dla młodych — zasady

Zgodnie z nim zlikwidowany ma być 18-proc. PIT dla pracowników do 26. roku życia.

Regulacja ta ma obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. i szacuje się, że skorzysta z niej ponad 2 mln młodych osób. Dzięki nowym przepisom osoby poniżej 26. roku życia będą otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Rozwiązanie to stanowi wypełnienie obietnicy złożonej przez premiera Morawieckiego w tzw. nowej piątce PiS. Podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Belgii, Francji i Czechach” – wyjaśniło Centrum Informacyjne Rządu po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów.

Poinformowano, że zerowy PIT ma dotyczyć przychodów z pracy (stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą, osiąganych przez osoby do 26. roku życia – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 85 tys. 528 zł – odpowiada to górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej.

W środę premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że są to najważniejsze przepisy, bo otwierają perspektywy dla młodych.

Jak stwierdził, przez ostatnie lata „państwo zbyt dużo wymagało od młodych, a zbyt mało im pomagało”. „Chcemy to zmienić” – oświadczył szef rządu.

RadioZET.pl/PAP