Zamknij

PiS planuje upaństwowienie samorządowych szpitali

10.09.2020 07:43
PiS planuje upaństwowienie samorządowych szpitali
fot. Blue Planet Studio/Shutterstock (ilustracyjne)

PiS planuje upaństwowienie około 250 szpitali w całej Polsce - podał "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o przejęcie przez administrację rządową szpitali od powiatów i zarządów wojewódzkich. 

Szpitalna rewolucja ma być jednym z punktów planów Prawa i Sprawiedliwości na najbliższe lata. Wciąż toczą się rozmowy pomiędzy koalicjantami PiS - Solidarną Polską i Porozumieniem - o rozmiar rekonstrukcji rządu oraz priorytety na kolejne lata rządzenia.

Jak podkreślił "DGP", PiS w obecnej kadencji Sejmu chce szczególnie położyć nacisk na kilka kluczowych kwestii. Wśród nich znalazła się reforma służby zdrowia.

Rząd PiS sięga po szpitale samorządowe

Partia rządząca popiera odebranie ok. 250 szpitali w całej Polsce starostom powiatowym i marszałkom województw. Nowymi organami założycielskimi szpitali mieliby być wojewodowie albo minister zdrowia.

Zobacz także

- Samorządy nie są przygotowane do zajmowania się służbą zdrowia i sobie z tym nie radzą. Te, które nie odpowiadają za szpitale, są z tego powodu zadowolone - powiedział polityk PiS w rozmowie z gazetą.

Centralizacja szpitali ma również zapobiec ich prywatyzacji oraz zakończyć rywalizację pomiędzy szpitalami zarządzanymi przez różne podmioty. Nie wiadomo także, czy administracja centralna weźmie na siebie spłatę długów szpitali powiatowych i wojewódzkich.

"DGP" przypomniało wyniki badania SGH i Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. Z analizy 120 szpitali wynikało, że ich zadłużenie wzrosło o ponad 40 proc. – z poziomu 1,2 mld zł w 2015 r. do 1,7 mld zł w 2019 r.

Zobacz także

Z jednej strony samorządy mogą być zainteresowane pozbyciem się zadłużonych placówek, ale z drugiej - pojawia się obawa o ograniczanie zadań samorządów.

- Jeśli od powiatów metodą salami będziemy odkrajali kolejne rzeczy, to z tego salami wkrótce nic nie zostanie. A to doprowadzi do dyskusji, czy powiaty są w ogóle potrzebne - alarmował w rozmowie z dziennikiem Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich.

Wątpliwości jest więcej - według rozmówców gazety PiS może celowo utrzymywać nierentowne szpitale w regionach, gdzie cieszy się wysokim poparciem.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna