Zamknij

PiS niechcący zdradził datę końca lockdownu. Organizuje kongres

Michał Tomaszkiewicz
13.04.2021 10:11
Jarosław Kaczyński
fot. Jakub Kaminski/East News

Wielki kongres PiS, na którym Jarosław Kaczyński zostanie wybrany na kolejną kadencję prezesa, nie może odbyć się w czasie pandemicznych obostrzeń. Wydarzenie było planowane na 2020 rok, partia rządząca chce więc mieć formalności jak najszybciej za sobą. I pierwszy raz podała konkretny termin, gdy 1000 osób będzie mogło legalnie spotkać się w jednym miejscu poza Częstochową.

Lockdown w Polsce trwa w Polsce niezmiennie dwa tygodnie – na tyle jest ustalany i o tyle następnie jest przedłużany. Łącznie z obostrzeniami żyjemy już ponad rok, a koniec wciąż odległy jest co najmniej o te 14 dni. Politycy unikają jasnych deklaracji dotyczących końca ograniczeń, obawiając się rozliczania z nich przez wyborców oraz tłumaczenia się, dlaczego nie spełnili obietnic.

Według prognoz rządu, sytuacja miała się już odmienić na przełomie marca i kwietnia 2021, gdy w niepamięć miała zacząć odchodzić trzecia fala. PiS chciał ruszyć z ofensywą Nowego Ładu oraz zorganizować zaległy kongres. Data premiery programu została jednak przesunięta – dostaliśmy za to deklarację, kiedy politycy zamierzają się ze sobą spotkać. Na koniec lockdownu przyjdzie nam czekać jeszcze miesiącami.

PiS zdradził termin końca lockdownu. Zniesie obostrzenia przed kongresem partii

Rząd nie może sobie już pozwolić na demonstrowanie, że wobec prawa są równi i równiejsi – taka postawa zaczynała irytować nawet żelazny elektorat. Kongres PiS musi więc odbyć się zgodnie z obowiązującymi w danym momencie ograniczeniami – a właściwie ich brakiem.

Samo spotkanie 1000 działaczy będzie bowiem zwiększeniem całego procesu, w którym udział biorą wszystkie lokalne struktury. Status partii nie pozwala na przeprowadzenie formalności zdalnie: członkowie PiS muszą spotkać się tłumnie w tym samym miejscu i w tym samym czasie.

Oznacza to, że w czasie wydarzenia nie mogą obowiązywać zakazy zgromadzeń, a więc lockdown musi zostać wcześniej zniesiony. Datę planowanego kongresu PiS dziennikarze WP otrzymali od Krzysztofa Sobolewskiego, przewodniczącego Komitetu Wykonawczego PiS.

Kongres wyborczo-statutowy Prawa i Sprawiedliwości odbędzie się nie wcześniej niż pod koniec czerwca.

Krzysztof Sobolewski

Z nieoficjalnych informacji wynika, że wielki zjazd działaczy PiS ma odbyć się w lipcu 2021 – oznaczałoby to brak lockdownu w wakacje (politycy muszą nocować w czasie tak dużego wydarzenia w hotelach) i możliwość wyjazdu na urlop.

Rozmówcy WP przyznali jednak, że ta data to jeszcze nic pewnego: partia zdaje sobie sprawę, że pandemia może nie zostać opanowana do tego czasu, i „biorąc pod uwagę każdy scenariusz” równolegle przygotowuje się na zorganizowanie kongresu w sierpniu, a nawet we wrześniu.

Obserwowanie przygotowań do kongresu PiS może być szalenie ważne dla osób, które chcąc odpocząć od lockdownu w wakacje. Najmniejsze ryzyko odwołania konieczności odwołania wyjazdu i urlopu występować będzie w okolicy daty masowego spotkania polityków partii rządzącej, która nie będzie chciała zepsuć swojego „święta” wprowadzając na jego czas dotkliwe restrykcje.

RadioZET.pl/wp.pl