Zamknij

PiS chce wyjaśnień od Poczty. Pomaga Biedronce omijać zakaz handlu

15.07.2021 16:32
automat paczkowy Poczty Polskiej w Biedronce
fot. materiały prasowe Poczty Polskiej

Jeronimo Martins Polska dzięki umowie z Pocztą Polską przekształca swoje sklepy w placówki pocztowe. Pozwala to im otwierać się także w objęte zakazem handlu niedziele. Obóz rządzący jest oburzony i domaga się wyjaśnień od dyrektora operatora, który objął stery Poczty, żeby przygotować ją do niedoszłych wyborów kopertowych.

Biedronka dołączyła do sieci sklepów mogących w świetle prawa ignorować zakaz handlu w niedziele. Gigant skorzystał z tego samego sposobu, jaki zastosował do swoich nowych sklepów PKN Orlen: udostępnienie dla klientów usług pocztowych.

W przepisach wprowadzających zakaz handlu w niedziele umieszczono bowiem wyjątek dla placówek pocztowych, które mogą być czynne przez siedem dni w tygodniu bez oglądania się na wprowadzone przez rząd PiS ograniczenia.

Poczta pomaga Biedronce otwierać sklepy w niedziele. PiS chce wyjaśnień od dyrektora

Rozwijamy współpracę ze spółką z branży retail – takim enigmatycznym stwierdzeniem Poczta Polska poinformowała o podpisaniu umowy o współpracy z Biedronką, największą siecią handlową w Polsce.

Od ponad 2 lat klienci Poczty Polskiej mogą odbierać przesyłki z automatów paczkowych, zlokalizowanych w sklepach Biedronka. Dostrzegając wzrastającą popularność odbiorów przesyłek w punktach i automatach, Spółka wraz z Jeronimo Martins Polska S.A., podjęły decyzję o testowym poszerzeniu dotychczasowej współpracy. W jej rezultacie odbiór przesyłek możliwy będzie bezpośrednio w sklepach Biedronka przy okazji codziennych zakupów.

komunikat Poczty Polskiej

Dzięki rozszerzeniu współpracy Biedronka zyskała możliwość otwierania sklepów w niedziele niehandlowe, z czego zdążyła już skorzystać. Sieć nie informuje jednak, które placówki zostaną otwarte, trzymając te dane w tajemnicy. Wiadomo tylko, że w ramach testów będzie to kilka-kilkanaście sklepów na całą Polskę.

Sięgnięcie przez Jeronimo Martins Polska po ten sam sposób na otwieranie sklepów, z jakiego korzysta PKN Orlen w przypadku sieci Orlen w Ruchu, wywołało zdecydowana reakcję PiS. Prace nas zaostrzeniem prawa zostaną najprawdopodobniej przyspieszone, a wyjaśnienia powodów współpracy z Biedronką złożyć będzie musiał prezes Poczty Polskiej. Zapowiedział to Jan Mosiński, poseł PiS, związany wcześniej z Solidarnością w rozmowie z serwisem wirtualnemedia.pl.

Nie rozumiem działań Poczty Polskiej. W tej sprawie wystąpię z zapytaniem do prezesa Poczty Polskiej, ponieważ to moim zdaniem omijanie przepisów ustawy i szukanie luki w prawie. Nie wszystko przystoi spółce państwowej. Poczta Polska jest spółką Skarbu Państwa. Będę chciał wyjaśnić te działania.

Jan Mosiński

Zakaz handlu w niedziele budzi w Polakach coraz większy sprzeciw: jego zniesienia chce większość obywateli. Do zaostrzenia przepisów dążą związki zawodowe z Solidarnością na czele. Nowelizacja prawa ma zamknąć furtkę, którą omijane są przepisy, wprowadzając wymóg osiągania przez dany lokal większości przychodów z usług pocztowych, by mógł otwierać się we wszystkie niedziele.

Placówkami pocztowymi stały się Żabki i Polomarkety, zakupy w niedziele można robić dzięki tej sztuczce także w Intermarche czy Stokrotce Express. Odbieranie i wysyłanie paczek umożliwia swoim klientom również Kaufland, sieć nie zdecydowała się jednak na skorzystanie z wynikającej z tego możliwości otwierania się mimo zakazu.

RadioZET.pl/Poczta Polska/wirtualnemedia.pl