Zamknij

Pepco wycofało z półek groźną zabawkę. Zawiera szkodliwe substancje

Piotr Drabik
06.02.2019 09:29
Pepco wycofało z półek groźną zabawkę. Zawiera szkodliwe substancje
fot. Grand Warszawski/Shutterstock (ilustracyjne)

Sieć handlowa Pepco poinformowała o wycofaniu ze swoich półek zabawki, ponieważ zawiera ona szkodliwe substancje chemiczne. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia klientów. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Pepco, brytyjska sieć handlowa posiadająca kilkaset sklepów w całej Polsce, poinformowała w komunikacie o wycofaniu jednego ze swoich produktów.

Sprawa dotyczy zabawka konik Pegaz z laleczką (oznaczenie NO: 22004, kod EAN 2619916000011). Sieć podkreśliła, że produkt „jest niezgodny z wymaganiami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 5 kwietnia 2011 roku w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek”.

Zobacz także

W produkcie stwierdzoną obecność niebezpiecznej substancji chemicznej – ftalanu di(2-etyloheksylu) (DEHP) – „w ilości przekraczającej dozwolony limit”.

„To stwarza ryzyko niekorzystnego wpływu na zdrowie ludzkie związanego z narażeniem na działanie ww. substancji i stanowi zagrożenie dla zdrowia użytkowników” – napisała sieć w komunikacie.

Pepco podało, że ostrzeżenie ma związek z postępowaniem prowadzonym przed prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Opisana sytuacja dotyczy produktu, którego nie ma w naszych sklepach od ponad dwóch lat - podkreśliła Katarzyna Wilczewska, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej w Pepco.

Podkreśliła, że zapasy groźnej zabawki zostały "w całości zutylizowane". - Miało to miejsce natychmiast po wykryciu niezgodności z regulacjami, a o sytuacji na bieżąco informowaliśmy zarówno Klientów, jak i UOKiK - podkreśliła Wilczewska.

Zobacz także

Czym są ftalany?

Są stosowane m.in. do nadania elastyczności wielu materiałom codziennego użytku – kosmetykom, plastikowym pojemnikom, produktach wykonanym z winylu i PCV.

Wysokie stężenia ftalanów może szkodliwie wpłynąć na pracę wielu narządów m.in. wątroby, nerek, układu hormonalnego i organów rozrodczych. Najbardziej narażone na ich negatywne oddziaływanie ftalanów są dzieci, pacjenci z alergiami skórnymi lub kobiety w ciąży.

Ftalany w kosmetykach powodują cukrzycę i choroby serca u mężczyzn?

RadioZET.pl/PTD