Zamknij

Pepco idzie na giełdę. Będzie największy debiut na GPW?

27.04.2021 10:23
Pepco na giełdzie. Warszawa czy Londyn? Możliwy największy debiut na GPW
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/EastNews

Pepco chce wejść na rynek regulowany. Inwestorzy spodziewali się, że wybierze Londyn. Tymczasem Reuters podał informacje, że znana sieć poważnie rozważa warszawski parkiet. Czy sprzeda w Polsce akcje za 4,5 mld euro?

Pepco to sieć wielobranżowych sklepów dyskontowych. W swojej ofercie ma m.in. ubrania, artykuły wyposażenia wnętrz, zabawki i produkty sezonowe.

Spółka Pepco Group planuje złożyć wniosek o dopuszczenie oraz wprowadzenie akcji zwykłych spółki do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Pepco idzie na giełdę

Prospekt emisyjny ma się pojawić w połowie maja.

Planowane dopuszczenie i wprowadzenie akcji Pepco na giełdzie w Warszawie, w Polsce, która jest podstawowym rynkiem marki Pepco od 2004 roku i największym rynkiem działalności grupy, jest naturalnym krokiem w naszym rozwoju

komunikat Pepco

Oferta spółki ma być skierowana do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych w Polsce. Ma trafić również do wybranych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych (m.in. USA).

Pepco na GPW. Oferta dla inwestorów

SkyNews podaje, że oferta publiczna Pepco ma osiągnąć wartość 4,5 mld euro. Polscy inwestorzy mają otrzymać maksymalnie do 5 proc. akcji. Spółce zależy, aby zapewnić znaczący poziom akcji pozostających w wolnym obrocie, ma to być minimum 15 proc.

Obecna wycena Pepco Group to ok. 6 mld dol. Jeżeli oferta publiczna osiągnie spodziewane 4,5 mld euro, wówczas będzie to największe IPO na warszawskiej giełdzie (czyli pierwsza oferta publiczna dotycząca określonych papierów wartościowych). Oznacza to, że spółka od razu wskoczyłaby do indeksu WIG20, który skupia największe spółki w kraju.

W tym momencie grupa prowadzi ok. 3 200 sklepów w 16 krajach. Tysiąc z nich znajduje się w Polsce. W 2020 roku Pepco Group osiągnęło przychody 3,5 mld euro (wzrost o 3 proc. w ujęciu rocznym). Podstawowa EBITDA wyniosła 229 mln euro wobec 333 mln euro rok wcześniej.

RadioZET.pl/Reuters/SkyNews