Zamknij

Pentagon może zrezygnować z inwestycji w Polsce. Powodem spór o mur Trumpa

Piotr Drabik
20.03.2019 13:45
Pentagon może zrezygnować z inwestycji w Polsce. Zabraknie pieniędzy przez budowę muru Trumpa. USA
fot. U.S. Army photo by Sgt. Lauren Harrah/Released/PD

Pentagon przesłał do Kongresu listę inwestycji, które mogą być dotknięte decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa o wprowadzeniu na południowej granicy USA stanu wyjątkowego. Na liczącej kilkaset pozycji liście jest pięć obiektów w Polsce.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Spór wokół muru na granicy USA z Meksykiem rozpoczął się, kiedy Kongres nie przyznał wnioskowanych przez prezydenta środków na tę inwestycję. W rezultacie w lutym tego roku Trump wprowadził stan wyjątkowy, co pozwala jego administracji użyć w razie potrzeby pieniędzy z wojskowego budżetu infrastrukturalnego.

W związku z tym p.o. szefa Pentagonu Patrick Shanahan przesłał listę wszystkich obiektów, które potencjalnie mogą zostać dotknięte cięciami.

Obejmuje ona wyłącznie inwestycje, na które wyasygnowano w budżecie środki, ale na które według stanu na 31 grudnia 2018 roku nie przyznano jeszcze kontraktów na ich realizację. Dodatkowo wyłączono z niej wszystkie koszary i mieszkania wojskowe.

Zobacz także

Jakich inwestycji może nie sfinansować Pentagon?

Na liczącej 20 stron liście znajduje się kilkaset obiektów, w większości na terenie USA. W większości są to pozycje, które nie są kluczowe z wojskowego punktu widzenia, w rodzaju budowa czy renowacja hangarów, składów amunicji czy pasów startowych, oczyszczalni ścieków w bazach wojskowych, ale też jest np. cmentarz w akademii wojskowej w Nowym Jorku.

W przypadku Polski chodzi o pięć inwestycji w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (EDI): przedłużenie linii kolejowej i budowę kolejowego składu przeładunkowego oraz budowę magazynu paliwa w bazie lotniczej w Powidzu, a także niesprecyzowane, jeśli chodzi o lokalizację, przedłużenie linii kolejowej i budowę kolejowego składu przeładunkowego, magazynu amunicji oraz punktów zbornych. Łączna wartość tych inwestycji to 144,4 mln dolarów.

Lista zagrożonych inwestycji Pentagonu w Polsce

Umieszczenie jakiegoś obiektu na liście nie oznacza, że nie zostanie on zrealizowany bądź też będzie opóźniony. Wartość wszystkich inwestycji to 12,9 mld dolarów, podczas gdy Pentagon zapowiedział, że w razie potrzeby może z tej kwoty użyć 3,6 miliarda dolarów. Decyzja, które z obiektów byłyby dotknięte cięciami, a które nie, należy do Kongresu.

Zobacz także

Spora część kongresmanów w ogóle nie zgadza się z decyzją prezydenta o stanie wyjątkowym, a w konsekwencji przeciwna jest użyciu na budowę muru funduszy wojskowych.

W ubiegłym tygodniu Senat przegłosował rezolucję unieważniającą wprowadzenie stanu wyjątkowego, którą następnie Trump zawetował. W przyszłym tygodniu Kongres będzie głosował nad obaleniem prezydenckiego weta.

To wydaje się mało prawdopodobne, Demokraci mają jednak nadzieję, że upublicznienie listy obiektów, które miałyby zostać poświęcone z powodu muru, ułatwi niektórym Republikanom zagłosowanie przeciwko Trumpowi.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD