Zamknij

Pensje w mundurówce wzrosną. Sejm za ustawą

24.07.2020 12:13
Pensje w mundurówce. Sejm za ustawą o wsparciu służb mundurowych
fot. Dariush M/shutterstock

Sejm przyjął ustawę o wsparciu służb mundurowych. Funkcjonariusze będą mogli liczyć na ekstra dodatki do pensji.

Pensje funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej wzrosną. Sejm opowiedział się za ustawą o wsparciu służb mundurowych.

Przyjęty dokument wprowadza dwustopniowe dodatki do pensji, zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, a także wypłaty ekwiwalentów pieniężnych za niewykorzystany urlop, staż pracy i wiek.

Wyższe pensje w mundurówce. Sejm za

Posłowie niemalże jednogłośnie opowiedzieli się za ustawą o wsparciu mundurówki. Jeśli ustawa wejdzie w życie, funkcjonariusze będą mogli liczyć na wyższe pensje.

Zobacz także

Projekt zakłada wprowadzenie m.in. dwustopniowych dodatków motywacyjnych dla funkcjonariuszy, którzy zamiast odejść na emeryturę – pozostaną w pracy. Mundurowy będzie mógł liczyć na 1500 złotych brutto miesięcznie dodatku po 25 latach służby. Po 28,5 roku miesięczny dodatek wzrośnie do kwoty 2500 złotych.  

Będą też inne przywileje dla mundurowych. Ustawa zakłada też zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne prowadzone w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych zakończy się wyrokiem uniewinniającym lub zostanie umorzone. Funkcjonariusze będą mogli liczyć też na ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i dodatek za wiek, staż i trudne warunki służby.  

RadioZET.pl/PAP