Zamknij

Pensje w górę. GUS podał średnie wynagrodzenie

19.10.2021 11:25
Pensje w górę. GUS podał średnie wynagrodzenie
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Pensje w sektorze przedsiębiorstw zanotowały widoczne wzrosty. Eksperci uważają, że wpływ na podniesienie wynagrodzeń ma niedobór pracowników. Sprawdzamy, co mówią dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw. Okazuje się, że wzrosło ono we wrześniu o 8,7 proc. Jeszcze w wakacje pisaliśmy o odwrotnej sytuacji, gdzie w porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 roku średnia pensja spadła. 

Obecnie średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2021 r. wyniosło 5 841,16 zł. W ujęciu rocznym zatrudnienie w tym sektorze wzrosło o 0,6 proc.

GUS. Przeciętne wynagrodzenie we wrześniu 2021 wzrosło o 8,7 proc.

Polski Instytut Ekonomiczny przeanalizował najnowsze dane GUS. Wynika z nich, że na rynku pracy coraz bardziej brakuje pracowników, dlatego rosną wynagrodzenia. Analitycy podkreślają, że w najbliższych kwartałach odczujemy niedobór pracowników.

Wzrost zatrudnienia obniżył się we wrześniu z 0,9 do 0,6 proc., zgodnie z rynkowymi prognozami. Zmiana odzwierciedla jednak głównie efekty statystyczne. Przedsiębiorstwa wciąż zgłaszają wysoki popyt na pracowników – liczba ofert pracy powróciła do poziomów sprzed pandemii. Optymistyczne wyniki dostarczają także badania koniunktury GUS i MIK

Fragment komentarza Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Z danych GUS wynika, że od kwietnia 2020 r. odsetek osób długotrwale niepracujących w relacji do bezrobotnych wzrósł z 45 do 55 proc. Zdaniem analityków oznacza to, że coraz mocniej kurczy się pula łatwo dostępnych pracowników. Może to spowodować zaktywizowanie pracowników powyżej 50. roku życia.

Z kolei z badania Szybki Monitoring, przeprowadzonego przez Narodowy Bank Polski wynika, że od kwietnia do czerwca 2021 roku aż 63 proc. firm raportowało większe żądania płacowe ze strony pracowników. W komentarzu PIE czytamy, że z tego powodu „dynamika wzrostu wynagrodzeń pozostanie wysoka w kolejnych kwartałach”.

RadioZET.pl/PIE