Zamknij

Nie będzie podwyżek dla nauczycieli? Oto plany budżetowe rządu

30.07.2020 14:17
Pensje w budżetówce 2021. Nauczyciele i urzędnicy bez podwyżek?
fot. Shutterstock.POP-THAILAND (ilustracyjne)

Założenia do przyszłorocznego budżetu nie są obiecujące dla oświaty. Niewykluczone, że przez koronakryzys obiecane dla nauczycieli podwyżki będą musiały poczekać.

Minister finansów Tadeusz Kościńskie w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” skomentował rządowy plan zamrożenia płac w budżetówce w 2021 roku. Jak stwierdził, „administracja to dla gospodarki koszt, zwiększanie wydatków na nią nie przysłuży się gospodarczemu odbiciu”.

Dodał wówczas, że w grę wchodzi zamrożenie płac dla całego sektora, nie tylko dla służby cywilnej. Co zatem z obiecanymi podwyżkami dla nauczycieli? Zdaniem resortu finansów ta kwestia ma być jeszcze przedmiotem dyskusji.

Wynagrodzenia w budżetówce w 2021 roku. Które grupy bez podwyżek?

Zdaniem „Rzeczpospolitej”, zamrożenie płac dotyczyć może właśnie nauczycieli, czy pracowników medycznych. W założeniach do ustawy budżetowej mowa o zerowym wskaźniku płac dla urzędników w 2021 roku.

Zobacz także

Dzięki odroczeniu podwyżek na kolejne lata budżet zyska nawet kila miliardów złotych oszczędności.

„Rzeczpospolita” po rozmowie ze związkowcami pisze, że stronie społecznej trudno będzie się pogodzić z rządową decyzją. Wojciech Pleciński z Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej w rozmowie z gazetą stwierdził, że jeszcze przed pandemią urzędnicy postulowali o 12 proc. wzrost pensji. Budżetówka w rezultacie otrzymała 6 proc. podwyżkę, a kontynuacja tej reformy miała mieć miejsce w 2021 roku.

Zobacz także

- Teraz nie wiemy, na czym stoimy – zauważa związkowiec.

Grzegorz Sikora z Forum Związków Zawodowych zastawia się z kolei, kogo obejmie zamrożenie płac.

Jednak skoro rząd nie chce płacić więcej urzędnikom, to takie podejście może mieć miejsce we wszystkich publicznych instytucjach, w tym szpitalach. Podwyżki dla pielęgniarek czy lekarzy stają pod znakiem zapytania – ostrzega Sikora.

Zobacz także

Obawy te podziela Sławomir Broniarz, przewodniczący Związku Nauczycielska Polskiego, który dodaje, że nie jest pewne, czy nauczyciele dostaną uzgodnione podwyżki od września tego roku, nie mówiąc już o płacach w 2021 roku.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/Rzeczpospolita