Zamknij

Pensje rosną, a pracowników brakuje. Polskie budownictwo na skraju wydolności

23.07.2021 08:09
Pensje rosną, a pracowników brakuje. Polskie budownictwo na skraju wydolności
fot. PRZEMEK SWIDERSKI/REPORTER/EastNews

Regularny wzrost wynagrodzeń nie przekłada się na poprawę sytuacji na rynku pracy w polskim budownictwie. Firmy skarżą się na ogromny niedobór pracowników.

Budownictwo cierpi na niedobór pracowników. Tylko w tej branży brakuje ok. 60 tys. osób do pracy. „Puls Biznesu” przestrzega, że pogłębienie się deficytów grozi znacznymi opóźnieniami w realizacjach inwestycji.

Największe niedobory są widoczne w branżach związanych z telekomunikacją, koleją i energetyką, oraz hydrotechniką.

W polskim budownictwie brakuje rąk do pracy

Członek zarządu i dyrektor pionu zarządzania zasobami ludzkimi w firmie Budimex Cezary Mączka w rozmowie z gazetą ocenił, że sytuacja na rynku pracy jest trudna.

W tej chwili mamy otwartych ponad 170 rekrutacji na stanowiska kierownika robót czy inżynierów i majstrów budów 

Cezary Mączka, Budimex

W Budimexie, jednym z największych w kraju wykonawców infrastruktury drogowej, kolejowej, lotniczej i w budownictwie kubaturowym, energetycznym, przemysłowym i ekologicznym, problemy z niedoborem kadry są mocno odczuwalne. Najbardziej dotkliwe są we wschodniej i północnej Polsce, gdzie występuje największy przyrost dużych kontraktów infrastrukturalnych.

"Szacuje się, że w całym sektorze budowlanym brakuje około 60 tys. pracowników” - podaje Puls Biznesu.

Z kolei rzeczoznawca budowlany Mariusz Okuń zauważył, że w ciągu swojej "20-letniej kariery zawodowej nie miał do czynienia z tak dużym deficytem rąk do pracy w tym sektorze".

- Brakuje ludzi na każdym szczeblu, mimo że wynagrodzenia w branży budowlanej są dobre i stale wzrastają" – dodaje Mariusz Okuń.

RadioZET.pl/PAP/Puls Biznesu