Zamknij

Pensję minimalną zarabia już co piąta Polka. Najgorszy wynik w UE

06.12.2021 22:04
kobieta z niemal pustym portfelem
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

11 procent Polaków i aż 18 procent Polek zarabia najniższą krajową pensję – wynika z raportu Eurofund. Gorzej w UE – ale niewiele – jest tylko w Rumunii.

Płaca minimalna wrośnie w 2022 roku do 3010 zł brutto. Inflacja w listopadzie 2021 wyniosła rok do roku 7,7 procent – dzięki kalkulatorowi wynagrodzeń można sprawdzić, że taka podwyżka w praktyce jest obniżką. Siła nabywcza najniższego wynagrodzenia spadnie, mimo że nominalnie pracownicy będą dostawać więcej pieniędzy.

Wysokość zarobków co piątej Polski i co dziesiątego Polaka ustalana jest bezpośrednio przez rząd, który reguluje wysokość płacy minimalnej. Tak duży odsetek pracowników otrzymujących najniższe wynagrodzenie wynika po części z relatywnie szybkiego podwyższania świadczeń w Polsce – skonstatował Eurofund. Według GUS, średnie wynagrodzenie w Polsce wzrosło do kwoty 5917 zł brutto – ponad dwukrotnie wyższej, niż obecna płaca minimalna, wynosząca 2800 zł.

Coraz więcej Polaków zarabia pensję minimalną. Smutny rekord

Minimalne wynagrodzenie ma wzrosnąć w 2022 roku z 2800 zł brutto na 3010 zł brutto. Podwyżka netto będzie nawet wyższa, gdyż Polski Ład wprowadzi kwotę wolną od podatku w wysokość 30 000 zł, która przy takim poziomie zarobków nie zostanie jeszcze zniwelowana przez nową, samodzielną składkę zdrowotną.

Z takiej podwyżki będzie się niestety cieszyć bardzo duża grupa pracowników: najniższe wynagrodzenie otrzymuje w Polsce około 11 procent Polaków i 18 procent Polek. Średnia dla UE wynosi 7 procent, jeśli nie różnicuje się ze względu na płeć.

Dla części z nich może to być dobra wiadomość: płaca minimalna rośnie w Polsce stosunkowo szybko, co oznacza, że coraz więcej osób ma zagwarantowane coroczne podwyżki wpływające na standard życia. Z każdym podwyższeniem najniższego wynagrodzenia przewyższa ono lub zrównuje się z coraz większą liczbą wypłacanych w Polsce pensji.

Posłuchaj podcastu

Podobna jak w Polsce struktura zarobków jest w Rumunii, w której najniższe wynagrodzenie pobiera minimalnie wyższy odsetek pracowników niż w Polsce, oraz w Portugalii. W żadnym kraju najniższej pensji nie otrzymuje jednak tak dużo kobiet: w naszym kraju tak wynagradzane jest 18 procent pracujących Polek.

Najniższe wynagrodzenia najczęściej wypłacane są w hotelach, restauracjach, cateringu, handlu, systemie ochrony zdrowia oraz w innych sektorach usługowych.

RadioZET.pl/Eurofund/next.gazeta.pl