Zamknij

Pensja u Ziobry. Nawet 16 tys. zł miesięcznie bez doświadczenia

22.07.2021 11:39
Pensja u Ziobry. Nawet 16 tys. zł miesięcznie bez doświadczenia
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/EastNews

Najwyższa Izba Kontroli przygląda się zarobkom pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości. Kontrolerzy zwrócili uwagę, że nie zawsze w parze z wysoką pensją idą odpowiednie kwalifikacje.

Zarobki to jedna z głównych motywacji podejmowania zatrudnienia. Pracownicy bardzo często decydują o wyborze miejsca pracy na podstawie pensji, która ma wpływać co miesiąc na ich konto.

Podobnie jest w administracji publicznej, już w połowie lipca pisaliśmy o planowanej reformie wynagrodzeń w tym sektorze, aby wykwalifikowani urzędnicy mogli zarabiać więcej.

Zarobki w Ministerstwie Sprawiedliwości

Tymczasem NIK wziął pod lupę obecne zarobki w resorcie sprawiedliwości. W 2020 roku średnie wynagrodzenie na stanowisku eksperta wynosiło 3678,94 zł. Uwagę kontrolerów zwróciły jednak stawki 15 świeżo zatrudnionych osób.

Wynagrodzenia nowo zatrudnionych ekspertów kształtowały się od 4320 zł do 16 058 zł miesięcznie brutto. Żaden z ekspertów nie został zatrudniony w drodze konkurencyjnego naboru. We wszystkich przypadkach dyrektor generalny MS zdecydował o skróceniu wymaganego stażu pracy 

Najwyższa Izba Kontroli

Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała doświadczenie i kompetencje najlepiej zarabiających ministerialnych ekspertów. Okazuje się, że nie wszyscy mają odpowiednie kwalifikacje. Zdaniem kontrolerów, aż trzy osoby spośród nowych ekspertów, nie miały odpowiednio długiego stażu pracy, z czego jedna osoba nie miała go w ogóle.

Ministerstwo Sprawiedliwości o zarobkach ekspertów

Resort sprawiedliwości odpowiedział na uwagi kontrolerów NIK. W ministerialnej informacji pojawiły się jednak inne liczby, niż te podane przez kontrolerów.

Ministerstwo tłumaczy, że postępowanie rekrutacyjne jest zgodne z prawem, a "taka forma zatrudnienia praktykowana jest od dawna, a więc miała zastosowanie również przed okresem obecnych rządów".

RadioZET.pl/Rzeczpospolita