Zamknij

Wiceminister: dzięki rządom PiS więcej Polaków stać na nowe auto

16.09.2020 15:44
Paweł Szefernaker: dzięki rządom PiS coraz więcej Polaków stać na nowe auto
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER/East News, Mikbiz/Shutterstock (ilustracyjne)

Wbrew niektórym głosom w rządzie, uważam, że podnoszenie akcyzy na używane auta to bardzo zły pomysł - podkreślił Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Jego zdaniem "dzięki rządom PiS coraz więcej Polaków stać na nowe auto".

Paweł Szefernaker, poseł PiS i wiceszef MSWiA, odniósł się na Twitterze do zapowiedzi wicepremier oraz minister rozwoju Jadwigi Emilewicz. - Rozważamy powrót do regulacji, która była opracowana w ubiegłej kadencji, która podnosi akcyzę na samochody używane - powiedziała.

Szefernaker podkreślił, że ta deklaracja nie jest znajduje pełnego poparcia w obozie Zjednoczonej Prawicy. "Wbrew niektórym głosom w rządzie, uważam, że podnoszenie akcyzy na używane auta to bardzo zły pomysł!" - ocenił.

Wiceminister z PiS o tym, czy Polaków stać na nowe auto

"Dzięki rządom PiS coraz więcej Polaków stać na nowe auto. Jestem przekonany, że lepsza sytuacja finansowa Polaków będzie napędzać sprzedaż nowych aut, jednocześnie nie będzie podnoszony podatek dla tych, których na zakupy w salonie samochodowym nie stać" - napisał wiceminister.

Zobacz także

Pod wpisem Szefernakera rozgorzała na Twitterze szeroka dyskusja. Użytkownicy podkreślali, że posiadanie własnego samochodu przekracza możliwości przeciętnego Polaka. "Proszę przeczytać ze zrozumieniem to co napisałem. Zdecydowanej większości społeczeństwa nie stać na nowe auta więc uważam, że pomysł podwyższenia akcyzy na auta używane jest bardzo zły" - dodał poseł PiS.

Emilewicz, posłanka Porozumienia, na konferencji przypominała, że nasz system akcyzowy pochodzi sprzed 1989 roku, co sprawia, że "wzmożoną opłatę płacą ci, którzy mają samochód w lepszym standardzie ekologicznym".

Jej zdaniem ten trend należy zmienić. - Chcielibyśmy stosunkowo szybko opracować regulację akcyzową, która sprawi, że samochodów używanych po prostu nie będzie się opłacało do Polski sprowadzać - zapowiedziała.

Dodała, że trwają rozmowy z Ministerstwem Finansów i Ministerstwem Klimatu dotyczące "konieczności normalizacji rynku".

RadioZET.pl/PAP