Zamknij

Jak pobrać certyfikat covidowy? Tłumaczymy krok po kroku

28.06.2021 18:28
Jak pobrać certyfikat covidowy
fot. Marek BAZAK/East News

Certyfikat szczepienia, może przydać się tym, którzy planują zagraniczne wakacje. Taki dokument jest już dostępny. Tłumaczymy, jak i kto może go pobrać.

  1. Kto może pobrać certyfikat szczepień?
  2. Jak pobrać paszport covidowy?

Paszport covidowy to potoczna nazwa Unijnego Certyfikatu COVID, który osoby w pełni zaszczepione mogą już pobrać na smartfonie.

Taki elektroniczny (lub wydrukowany) dokument może przydać się tym, którzy planują przekroczyć polską granicę. Jednolity dokument będzie obowiązywać od 1 lipca 2021 r. w całej Unii Europejskiej oraz krajach , które przystąpią do programu – np. w Islandii, Norwegii, Lichtenstein. Na razie system działa m.in. w Polsce, Chorwacji, Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Portugalii, Czechach, Niemczech i we Włoszech.

Kto może pobrać certyfikat szczepień?

O paszport covidowy mogą starać się osoby w pełni zaszczepione, które otrzymały dwudawkową lub jednodawkową szczepionkę. Jest on ważny od 14. dnia do 365. dnia po podaniu ostatniej dawki.

Jak mówił w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, do tej pory w Polsce pobrano już 5,2 mln takich dokumentów, w tym ponad 4,9 mln potwierdzających szczepienie.

Certyfikat ten wystawiany jest bowiem także tym, którzy otrzymali negatywny wynik testu na koronawirusa. W takim przypadku takie zaświadczenie ważne jest 48 godzin. Również ozdrowieńcy mogą pobrać certyfikat, który w ich przypadku będzie ważny od 11. dnia do 180 dni od otrzymania pozytywnego wyniku testu.

ZOBACZ TAKŻE:  Nie przepłacaj za ubezpieczenie samochodu! Sprawdź, jak znaleźć OC i AC 

Jak pobrać paszport covidowy?

Unijny Certyfikat Szczepień dostępny jest na Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP lub mObywatel. Wystarczy uruchomić aplikację i potwierdzić swoją tożsamość albo za pośrednictwem profilu zaufanego lub swojego banku. Następnie należy dodać dokument (na pulpicie aplikacji "Dodaj dokument" lub "Dodaj swój pierwszy dokument"). Od tego momentu certyfikat można okazywać bez dostępu do internetu. Funkcja przydatna np. podczas kontroli granicznej.

Wygenerowany certyfikat zawiera zdjęcie pobrane z dowodu osobistego oraz wyraźny kod QR, który umożliwia szybką, międzynarodową weryfikację. Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu jest dostępny w języku polskim i po angielsku. W takiej formie jest akceptowany w całej Unii Europejskiej. Certyfikat nadaje się zarówno do prezentacji na urządzeniach mobilnych, jak i do wydruku. 

Alternatywną możliwością zdobycia dokumentu jest zgłoszenie się w placówce medycznej wykonującej np. szczepienie lub zlecające test o wydruk papierowy.

RadioZET.pl/PAP/gov.pl