Zamknij

Pasażerowie mają powiadamiać o gapowiczach w autobusach

Olga Papiernik
06.05.2018 15:14
autobus
fot. east news

Zarząd transportu miejskiego w Bolzano na północy Włoch poszukuje wśród pasażerów autobusów osób, które mają powiadamiać o przypadkach jazdy bez biletu i innych nieprawidłowościach, np. zachowaniu kierowców. Nagrodą będą bony towarowe.

Firma transportowa postanowiła zwerbować 50 stałych użytkowników komunikacji miejskiej, którzy mają pomóc przede wszystkim w walce ze zjawiskiem jazdy bez biletu. Ich zadaniem będzie przekazywanie informacji o obecności w autobusach osób, które nie płacą za przejazd.

 

Przy okazji zarząd przedsiębiorstwa autobusowego chce od swoich tajnych współpracowników otrzymywać sygnały o nieprawidłowym stylu jazdy czy opóźnieniach.

 

Lokalne włoskie media informują żartobliwie, że w Bolzano zorganizowano "casting na agentów 007".

 

"Szukamy 50 osób z głową na karku, ale nie fanatyków" - wyjaśnił szef firmy Mariano Vettori. Zapewnił, że celem tej inicjatywy jest poprawa usług.

 

Pasażerowie informatorzy otrzymają w ramach wdzięczności bony o wartości 150 euro do wydania w miejscowych supermarketach.

 

Działające w firmie związki zawodowe skrytykowały pomysł takiej obywatelskiej pomocy, a na znak protestu zorganizowały strajk.

 

Sylwia Wysocka/OP/PAP