Zamknij

Pasażerowie bez testów i certyfikatów. Ukarano 12 linii lotniczych

07.12.2021 19:59
Pasażerowie bez testów i certyfikatów. Ukarano 12 linii lotniczych
fot. Albin Marciniak/East News

Od 300 do 800 euro kary dla pasażera i mandat między 20 a 40 tysięcy euro dla linii lotniczej, która pozwoliła na podróż bez ważnych testów i zaświadczeń o przebyciu koronawirusa. Takie sankcje otrzymali podróżni oraz przewoźnicy, którzy nie dopilnowali przepisów na terenie Portugalii.

Lockdown sparaliżował branżę lotniczą na wiele miesięcy. Równocześnie w trakcie pandemii Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wprowadziła zakaz strajków dla kontrolerów lotów

Tymczasem w Portugalii trwają kontrole linii lotniczych. Tylko przez ostatni tydzień ukarano 12 przewoźników, którzy zabrali na pokład pasażerów łamiących zasady sanitarne. A to nie pierwsza kontrola w tym miesiącu.

Kara dla linii lotniczych za przewożenie podróżnych bez dokumentów covidowych

Aż 155 osób zatrzymano na portugalskich lotniskach od 1 grudnia 2021 roku. Podróżni nie mieli przy sobie negatywnego testu na COVID-19 lub zaświadczenia medycznego, które potwierdzałoby, że przez ostatnie pół roku przechodzili koronawirusa.

Czy w całej Portugalii nie jest już respektowany certyfikat potwierdzający zaszczepienie przeciw koronawirusowi? Okazuje się, że jest on brany pod uwagę wyłącznie przy przekraczaniu granicy lądowej. Istnieje jednak jeden warunek. Osoby, które go posiadają muszą przybywać z regionów Unii Europejskiej, gdzie odnotowany jest niski poziom zakażeń koronawirusem.
Redakcja “Publico” poinformowała, że w grupie ukaranych firm lotniczych, których klienci podróżowali do Portugalii bez ważnych dokumentów medycznych, są zarówno duże linie pasażerskie, jak też tani przewoźnicy, m.in.: TAP, EasyJet, Emirates Airlines, British Airways oraz Ryanair.

Już na początku grudnia pisaliśmy, że certyfikat szczepień nie wystarczy do wjazdu do Portugalii. Obowiązkowy jest dowód szczepienia lub zaświadczenie medyczne o przebyciu koronawirusa. Linie lotnicze, które wpuściły wcześniej do kraju osoby bez dokumentacji poświadczającej stan zdrowia, dostały już pozwy. W sumie wytoczono już prawie pół tysiąca spraw.

RadioZET.pl/PAP/MarcinZatyka/Publico