Zamknij

Partnerstwo w biznesie pomaga odnieść sukces FinTechom

Olga Papiernik
14.03.2018 10:22
płatność
fot. East News

Dotychczasowe doświadczenia fintechów pokazują, że praktycznie 95% z tych, które odniosły sukces zawdzięczają go możliwości skorzystania z dużej skali działania ich partnerów już na starcie projektu, uważa prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz.

Zobacz także

- Banki i instytucje generujące skalę są potrzebne fintechom i startupom jak deszcz - powiedział Bartkiewicz w rozmowie z ISBnews w kuluarach VII edycji Polish Economic Forum 2017 (PEF) w Londynie, zorganizowanego przez polskich studentów z London School of Economics (LSE), zrzeszonych w "LSE SU Polish Business Society".

- Doświadczenie dziś pokazuje, że 95% firm fintechowych, które osiągają sukces, to firmy, które współpracują z podmiotami, które już mają zbudowaną skalę klientowską. Bo jak wszyscy wiemy, najtrudniejszym elementem w każdym biznesie jest zbudowanie skali - wyjaśnił prezes.

Wskazał, że z perspektywy ING BSK współpraca z fintechami jest potrzebna, bo bank jest zainteresowany, żeby świadczyć klientom jak najlepsze usługi. Z punktu widzenia fintechów, taka współpraca jest - według niego - absolutnie konieczna.

- Polskie akceleratory i instytucje głównie mówią, a nam potrzebne są pragmatyczne wdrożenia. Od mówienia i od pomysłu oczywiście istnieje duże prawdopodobieństwo, że przejdziemy do pragmatycznego dostarczania, ale to nie jest przesądzone. W porównaniu z wieloma innymi rynkami mamy dużo do zrobienia, ale jest to tak istotny temat dla rozwoju gospodarczego w Polsce, że bez wątpienia wszyscy sobie życzymy, żeby to się stało rzeczywistością - powiedział także Bartkiewicz.

Zyski 'zdrowych' banków będą rosły szybciej niż suma bilansowa

Obecna sytuacja gospodarcza sprawia, że banki - oprócz tych, które zmagają się z problemami w swojej działalności - mogą w najbliższych latach liczyć na "niemały" wzrost zysków w linii wzrostu ich sumy bilansowej, poinformował ISBnews prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz.

- Nie ma wątpliwości, że zyski banków będą rosły - ale mówię o bankach zdrowych i solidnych, bo niektóre banki wpadły w kłopoty - i to pewnie w tempie zbliżonym do sumy bilansowej lub nieco mniejszym, ale to nie będzie mały wzrost - powiedział Bartkiewicz w rozmowie z ISBnews w kuluarach VII edycji Polish Economic Forum 2017 (PEF) w Londynie, zorganizowanego przez polskich studentów z London School of Economics (LSE), zrzeszonych w "LSE SU Polish Business Society". Agencja ISBnews była patronem medialnym Forum.

- Tak naprawdę rok poprzedni to był rok wzrostu zyskowności banków i ich rentowności. Dla najbliższych lat najważniejsze będzie to, jak silna będzie konkurencja o kredyty: im mniejszy popyt na kredyty, tym większa będzie konkurencja. Im więcej będzie kredytów, tym większa będzie możliwość tego, żeby banki nie musiały redukować swoich marż w tym zakresie - wskazał prezes ING BSK.

Bartkiewicz przypomniał, że Polska odnotowała skokowy przyrost konsumpcji po wejściu w życie programu 500+.

- Widzimy przede wszystkim ogromny wzrost liczby osób posiadających oszczędności Jesteśmy dziś w innym społecznie kraju, niż byliśmy jeszcze pięć lat temu. Dzisiaj 3/4 Polaków ma wystarczające środki, żeby przeżyć od 1. do 1., a pięć lat temu było ich ok. 50%. To jest kolosalna zmiana. Ale to nie te podmioty generują największe osady, tylko ludzie, którzy są bardzo bogaci, w związku z tym w najbliższym czasie depozyty wcale nie będą aż tak bardzo rosnąć, jeśli chodzi o wolumen. Według naszej perspektywy - o 6% rocznie. Ale nie jest to taka skala, której moglibyśmy się spodziewać w związku z programem 500+ oraz bardzo silną presją na wzrost wynagrodzeń - wskazał prezes.

Podkreślił także, że dziś firmy w Polsce nie mają problemu ze znalezieniem finansowania inwestycji - podmioty gospodarcze mają wystarczające środki.

Nie to decyduje o tym, że nie podejmują one działalności inwestycyjnej. Dla nich najistotniejszym elementem jest przewidywalność. Jeżeli stworzymy warunki do przewidywalności i wesprzemy je, to nie będzie problemu z finansowaniem inwestycji. Nie możemy nadal zakładać tak silnych impulsów wzrostu PKB generowanych przez wzrost konsumpcji w Polsce, ale sama jej baza jest bardzo wysoka - powiedział Bartkiewicz.

Prezes zwrócił uwagę na powszechne oczekiwania "dużego wybuchu" inwestycji w tym roku - najprawdopodobniej w II lub III kwartale - wykorzystywania środków publicznych na inwestycje. Natomiast inwestycje w sektorze prywatnym z perspektywy ING BSK rosną i się poprawiają, podsumował.

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), zysk netto sektora bankowego wraz z oddziałami zagranicznymi wyniósł 13,59 mld zł w okresie styczeń-grudzień 2017 r. i był niższy o 2,3% (tj. o 0.32 mld zł) w skali roku.

W 2016 r. zysk sektora został jednorazowo powiększony o ok. 2 mld zł wskutek rozliczenia sprzedaży przez banki akcji Visa Europe na rzecz Visa Inc.

Aktywa banków wzrosły w ub.r. o 4,1% r/r i wyniosły 1 781,68 mld zł.

Będziemy oferować PPK, to ważne dla naszych klientów

Grupa ING Banku Śląskiego zamierza uruchomić ofertę w ramach pracowniczych programów kapitałowych (PPK), ale uzależnia swoją decyzję od ostatecznego kształtu regulacji w tej sprawie, poinformował ISBnews prezes Brunon Bartkiewicz.

"Grupa będzie oferować PPK - widzimy, że jest to ważne dla naszych klientów. Po drugie, bank jest także pracodawcą i to rozwiązanie jest także bardzo istotne dla naszych pracowników" - powiedział Bartkiewicz w rozmowie z ISBnews w kuluarach VII edycji Polish Economic Forum 2017 (PEF) w Londynie, zorganizowanego przez polskich studentów z London School of Economics (LSE), zrzeszonych w "LSE SU Polish Business Society". Agencja ISBnews była patronem medialnym Forum.

"Czekamy na ostateczne rozstrzygnięcia w tym zakresie Nie ma wątpliwości, że to jest zbyt ważny temat, aby bank się nim nie interesował. " - dodał prezes.

Instytucjami obsługującymi PPK będą towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), które posiadają zgody i zezwolenia na wykonywanie działalności w Polsce. Zgodnie z projektem ustawy jednym z dodatkowych wymogów dla TFI, które chcą wziąć udział w PPK, jest minimum trzyletni okres doświadczenia w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi. Dziś zezwolenie posiada ponad 60 TFI. Wstępnie szacuje się, że ponad połowa z nich będzie zainteresowana przedstawieniem swojej oferty na obsługę PPK, podało Ministerstwo Finansów, prezentując koncepcję programów.

Projekt ustawy zakłada, że nowe rozwiązania będą wprowadzane etapami. Kolejność tworzenia PPK będzie uzależniona od wielkości lub typu pracodawcy. Najwcześniej, bo z początkiem 2019 r., do PPK mają przystąpić najwięksi pracodawcy, zatrudniający powyżej 250 pracowników. Najpóźniej, bo w połowie 2020 r., małe firmy oraz jednostki sektora finansów publicznych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Tomasz Oljasz/ISBnews/OP