Zamknij

Paraliż w ZUS i skarbówce. Urzędnicy nie chcą objaśniać przepisów Polskiego Ładu

20.01.2022 08:45
Paraliż w ZUS i skarbówce. Urzędnicy nie chcą objaśniać przepisów Polskiego Ładu
fot. Marek BAZAK/East News

Urzędnicy nie chcą pełnić roli biura informacji Polskiego Ładu. Zarówno osoby zatrudnione w urzędach skarbowych, jak i placówkach ZUS, nie chcą mieć w swoich obowiązkach służbowych objaśniania obywatelom nowych przepisów. Związkowcy postulują: „domagamy się natychmiastowej likwidacji dyżurów w zakresie Polskiego Ładu”.

Polski Ład miał być receptą na wyjście z gospodarczego kryzysu, ale skomplikowane przepisy sprawiły, że niewiele osób umie je zastosować. W efekcie spada poparcie dla nowego programu. Obecnie tylko 15 proc. Polaków wierzy, że zyska na Polskim Ładzie

Eksperci nie ukrywają, że nowe przepisy, szczególnie w zakresie prawa podatkowego, są skomplikowane, a na ich wprowadzeniu zyskają głównie księgowi. Rząd postanowił na własną rękę objaśniać przepisy, które paradoksalnie nie zostały jeszcze poprawione. W Ministerstwie Rozwoju i Technologii uruchomiono infolinię dla podatników. W zrozumieniu przepisów mają pomagać również pracownicy ZUS i urzędów skarbowych, ale ta grupa zawodowa protestuje przed nowymi obowiązkami.

Polski Ład. Urzędnicy odcinają się od tłumaczenia zawiłości Polskiego Ładu

Z informacji opublikowanych przez „Puls Biznesu” wynika, że związki zawodowe aparatu skarbowego oraz ZUS nie chcą, aby urzędnicy objaśniali obywatelom zawiłości Polskiego Ładu. Jasno mówi o tym m.in. stanowisko Międzyzakładowego Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w Krajowej Administracji Skarbowej.

Sytuacja stała się krytyczna! Pracownicy zaangażowani do dyżurów w sprawie udzielania informacji na temat Polskiego Ładu zaczynają pracę o godz. 11 a kończą o 19. Przyznanie im kolejnych zadań w istotny sposób ogranicza czas pracy niezbędny do wypełniania ich podstawowych obowiązków. Pracownicy nie zostali odpowiednio przygotowani do udzielania informacji na temat Polskiego Ładu, a pośpiesznie prowadzone webinaria są farsą szkoleń. Domagamy się natychmiastowej likwidacji dyżurów w zakresie Polskiego Ładu, uruchomienia dodatków zadaniowych, wzrostu wynagrodzeń o 20 proc.

Związkowa Alternatywa

Dlaczego urzędnicy stawiają veto? Podstawowym problemem jest brak przeszkolenia merytorycznego. Wiceprzewodniczący Dominik Lach przyznał, że problem jest poważny, a przerzucenie na urzędników odpowiedzialności za objaśnienia na rzecz obywateli jest niedopuszczalne.

Urzędnicy są niezadowoleni, ponieważ petenci zasypują ich pytaniami o przepisy, na które nie znają odpowiedzi. Do tematyki Polskiego Ładu w ostatnim czasie doszły jeszcze zapytania o ceny gazu.W efekcie osoby zatrudnione w ZUS czy skarbówce nie są w stanie podołać nadmiarowi obowiązków. Żądają podwyżek płac i uregulowania obowiązków. W przeciwnym razie rozpoczną oficjalny protest.

RadioZET.pl/”PulsBiznesu”