Zamknij

Paragony od lekarza łamią tajemnicę zawodową?

24.12.2019 11:13
Paragony od lekarza łamią tajemnicę zawodową i ochronę danych osobowych?
fot. S_L/Shutterstock (ilustracyjne)

Umieszczenie na paragonach dokładnej nazwy usługi medycznej rodzi zastrzeżenia - stwierdziła Naczelna Rada Lekarska (NRL). Chodzi o możliwe naruszenia tajemnicy zawodowej i ochrony danych osobowych. Resort finansów nie widzi w tym problemu - podał portal Prawo.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Zgodnie z prawem lekarze powinni umieszczać na paragonach dokładne nazwy wykonanych usług medycznych. Wątpliwości w tej sprawie wyraziło prezydium NRL. Zdaniem izby tak szczegółowe opisywanie np. badań rodzi poważne wątpliwości z punktu widzenia zachowania tajemnicy lekarskiej i ochrony danych osobowych.

- Obieg paragonów jest szeroki, a to sprawia, że bardzo niebezpiecznie poszerzy nam się krąg osób, które będą miały dostęp do informacji o stanie zdrowia innej osoby - wyjaśnił dr Maciej Kawecki dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie i ekspert do spraw ochrony danych osobowych, cytowany przez Prawo.pl.

Zobacz także

Co na to resort finansów?

Jego zdaniem sprawa rodzi wątpliwości przede wszystkim z punktu widzenia ochrony danych osobowych, a nie tajemnicy lekarskiej. Przypomniał, że "kiedyś na zwolnieniach lekarskich wpisywano kod identyfikujący chorobę, ale z tego się wycofano ze względu na ochronę danych".

Portal pokreślił, że Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2017 roku uznał uszczegółowienie opisów w sposób jednoznacznie identyfikujący przedmiot transakcji nie stanowi ryzyka ujawnienia tajemnicy lekarskiej. Dlaczego? Co do zasady,  paragon fiskalny nie identyfikuje w żaden sposób nabywcy towaru czy usługi.

Również zdaniem Ministerstwa Finansów podawanie nazw usług na paragonach fiskalnych przez lekarzy nie narusza tajemnicy medycznej oraz przepisów o ochronie danych osobowych - wskazało Prawo.pl.

Zobacz także

"Istnieją prawa, które powinny zostać uszanowane"

Radosław Maćkowski, doradca podatkowy, współtwórca WMP TAX, nie ukrywał wątpliwości do stanowiska resortu finansów.

- Z jednej strony Ministerstwo Finansów dba o interesy Skarbu Państwa i próbuje objąć paragonami jak najszerszą kategorię świadczeń usług oraz dostaw. Z drugiej jednak - istnieją wartości i prawa, które, moim zdaniem, w tym pędzie do udokumentowania wszystkiego paragonami czy fakturami, powinny zostać uszanowane. Jednym z takich praw czy obowiązków jest lekarska tajemnica zawodowa - podkreślił Maćkowski w rozmowie z Prawo.pl.

Dodał, że paragony wydane przez lekarzy łatwo powiązać po dacie i kwocie z konkretnymi osobami.

Zobacz także

RadioZET.pl/Prawo.pl