Zamknij

Paragonowa pułapka na kantory wymiany walut

Olga Papiernik
26.01.2018 10:34
Paragonowa pułapka na kantory wymiany walut
fot. Agencja Gazeta

Na rynku nie ma kas fiskalnych, które uwzględniałyby cenę z czterema miejscami po przecinku - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Właściciele kantorów poszukują rozwiązań, które pozwolą im ominąć nowe obowiązki ewidencyjne. Od 1 kwietnia będą musieli rejestrować transakcje wymiany walut na kasach fiskalnych. Problemem jest, że nie ma w tej chwili urządzeń, które dostosowane są do wykonywanej przez nich działalności, czyli podających cenę z dokładnością czterech miejsc po przecinku - podaje "Rz".

- Wszystkie dostępne kasy uwzględniając jedynie dwa miejsca po przecinku. W efekcie na kantory został nałożony obowiązek, którego nie mogą spełnić - powiedział dziennikowi Ryszard Białkowski, który prowadzi kantor w Warszawie.

"W ocenie MF kasy rejestrujące są przystosowane do ewidencjonowania sprzedaży przez kantory" - dowiedziała się gazeta w ministerstwie, prosząc o komentarz w sprawie, która dotyczy około 5 tys. kantorów w Polsce. Jednocześnie MF zapowiada, że przygotuje wyjaśnienia dotyczące kwestii ewidencjonowania przez kantory sprzedaży na kasach fiskalnych. Data publikacji dokumentu nie jest jednak znana.

RP/PAP/OP