Zamknij

Papież Franciszek o podatku od najbogatszych

07.02.2020 21:34
Papież Franciszek o podatku od najbogatszych
fot. AP Photo/Andrew Medichini/East News

Papież Franciszek skrytykował światowy system finansowy, którego ofiarami są najbiedniejsi. Jego zdaniem jedną z form zrównoważenia w światowej gospodarce byłby podatek od najbogatszych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał katolicki magazyn "The Tablet", papież przemawiał do uczestników środowej konferencji zatytułowanej „Nowe formy solidarności: ku braterskiej integracji i innowacji”, zorganizowanej przez Papieską Akademię Nauk Społecznych, kierowaną przez argentyńskiego arcybiskupa Marcelo Sancheza Sorondo.

Obecni również byli uczestnicy spotkania Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w Rzymie, na czele z dyrektor generalną Kristaliną Georgiewą.

Zobacz także

Papież: świat się bogaci, a bieda wciąż rośnie

Franciszek podkreślił, że pięć milionów dzieci poniżej 5. roku życia umrze w tym roku z powodu skrajnego ubóstwa. To jego zdaniem powinno motywować świat do działania.

W ocenia Ojca Świętego świat bogaci się coraz szybciej, a bieda wciąż się nie zmniejsza. Papież zauważył, że tegoroczny światowy dochód wyniesie prawie 12000 dolarów (w przeliczeniu ponad 46 tys. zł) na mieszkańca, ale mimo to „setki milionów ludzi pogrąża się w skrajnym ubóstwie - brakuje im żywności, mieszkań, opieki medycznej, szkół, elektryczności, wody pitnej i dostępu do sanitariatów”.

Franciszek podkreślił, że jeśli tylko 50 najbogatszych ludzi świata zdecydowały by się na działania przeciwko tym zjawiskom, to można ocalić miliony ludzi. 

Te pięćdziesiąt osób mogło sami sfinansować opiekę medyczną i edukację każdego biednego dziecka na świecie -  poprzez podatki czy inicjatywy filantropijne lub obydwa działania. Te pięćdziesiąt osób mogło uratować miliony istnień ludzkich każdego roku

Papież Franciszek

Ojciec Święty nawiązał również do słów Jana Pawła II o "strukturze grzechu", na którą składa się dążenie do wzrostu i pomnażania zysków bez względu na dobro społeczne. - To bałwochwalstwo pieniędzy, chciwości i spekulacji - powiedział.

Zobacz także

Papież: raje podatkowe ograbiają najbiedniejszych

Franciszek podkreślił zjawisko ukrywania majątków w rajach podatkowych, przez co ogromne środki nie są odprowadzane m.in. na usługi publiczne i rozwój społeczny.

Każdego roku setki miliardów dolarów, od które powinny być odprowadzane podatki na finansowanie opieki medycznej i edukacji, gromadzone są na kontach w rajach podatkowych, zapobiegając w ten sposób możliwości godnego i zrównoważonego rozwoju wszystkich podmiotów społecznych

Papież Franciszek

Zwracając się do liderów świata finansowego i ekonomistów, papież Franciszek wezwał ich do współpracy w eliminowaniu niesprawiedliwości w obecnej gospodarce światowej.

W odpowiedzi na słowa papieża dyrektor generalna MFW wezwała społeczność międzynarodową do walki ze zmianami klimatu, ograniczenia unikania podatków i rozwiązania problemu nierówności.

Zobacz także

RadioZET.pl/The Tablet