Zamknij

Franciszek: kapitalizm zawiódł w obliczu koronawirusa

05.10.2020 17:10
Papież Franciszek: kapitalizm zawiódł w obliczu koronawirusa
fot. PAP/EPA/PIETRO CROCCHIONI

Papież Franciszek powiedział, że "myśl chrześcijańska nie sprzeciwia się dążeniu do zysku". Ponadto w najnowszej encyklice Ojciec Święty wskazał, że kapitalizm zawiódł podczas pandemii.

Franciszek podczas podczas audiencji dla dyrekcji i pracowników włoskiego banku inwestycyjnego Cassa Depositi e Prestiti (obchodzi on 150-lecie istnienia), podkreślił znaczenie gospodarki  i finansów w życiu człowieka.

- Pomyślmy o wyzwaniach społecznych i gospodarczych wynikających z poważnej pandemii, która wciąż trwa. Myślimy o zjawiskach o bardzo istotnych skutkach, takich jak upadek niektórych form produkcji, które wymagają odnowy lub radykalnej transformacji - podkreślił papież.

"Kościół nie sprzeciwia się w dążeniu do zysków"

Biskup Rzymu podkreślił, że Kościół nie sprzeciwia się inwestowaniu i osiąganiu zysków z takiej działalności. Papież przestrzegł jednocześnie przed chciwością. 

Zobacz także

- Myśl chrześcijańska z zasady nie sprzeciwia się dążeniu do zysku. Sprzeciwia się natomiast dążeniu do zysku za wszelką cenę. Zapomina się o człowieku, czyni się zeń niewolnika, przedmiot, element procesu, którego nie może w żaden sposób kontrolować lub któremu nie może się w żaden sposób przeciwstawić - wyjaśnił Franciszek. 

W ocenie głowy Kościoła Katolickiego zarządzanie przedsiębiorstwem zawsze wymaga od wszystkich uczciwego i jasnego postępowania, które nie poddaje się korupcji.

- Przy wykonywaniu swoich obowiązków trzeba umieć odróżnić dobro od zła. W rzeczywistości również w dziedzinie ekonomii i finansów, dobre intencje, przejrzystość i poszukiwanie dobrych wyników są kompatybilne i nie mogą być nigdy rozdzielone - dodał.

Papież krytykuje kapitalizm

Do spotkania z włoskimi bankowcami doszło dwa dni po opublikowaniu najnowszej encykliki papieskiej "Fratelli Tutti" (z wł. Wszyscy bracia). 

Tytuł ogłoszonej w niedzielę encykliki pochodzi z “Napomnień” świętego Franciszka z Asyżu. To druga encyklika papieża Bergoglio, po społeczno- ekologicznej „Laudato si’”, inspirowana jego przesłaniem.

Zobacz także

Ocenił, że pandemia ujawniła złudne poczucie bezpieczeństwa i niezdolność do wspólnego działania. Nie wystarczy, argumentuje, „jedynie usprawnić to, co już czyniliśmy” i udoskonalić istniejące już systemy i reguły.

Zarazem Franciszek przyznał: ta globalna tragedia „obudziła na pewien czas świadomość, że jesteśmy światową wspólnotą, płynącą na tej samej łodzi, w której nieszczęście jednego szkodzi wszystkim". "Bardzo pragnę, abyśmy byli w stanie na nowo ożywić wśród wszystkich światowe pragnienie braterstwa" - stwierdził.

CNN szczególnie zwróciło na fragment encykliki, w którym Franciszek wskazuje na porażkę kapitalizmu w obliczu światowej pandemii.

"Kruchość systemów światowych w obliczu pandemii pokazała, że nie wszystko można rozwiązać przy pomocy wolności rynku i że oprócz przywrócenia zdrowej polityki, która nie podlega dyktatowi finansowemu" - wskazał papież.

Franciszek dodał, że "musimy na nowo postawić w centrum godność ludzką i na tym filarze należy budować alternatywne struktury społeczne, których potrzebujemy".

RadioZET.pl/Vatican.va/CNN