Zamknij

Przemycali papierosy o wartości 300 tys. zł w meblach z Dubaju

14.01.2020 11:42
Przemycali papierosy w meblach z Dubaju
fot. Izba Administracji Skarbowej w Warszawie

Stołeczna skarbówka namierzyła przemytników, którzy ukryli w meblach kuchennych z Dubaju 263 tysiące sztuk nielegalnych papierosów wartych ponad 300 tysięcy złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Izba Administracji Skarbowej w Warszawie poinformowała o nielegalnym transporcie lotniczym. W komunikacie napisano, że praca funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego na warszawskim lotnisku polega nie tylko na kontrolowaniu bagaży podróżujących osób, ale także przesyłek lotniczych.

Skarbówka zaznacza, że warszawski odział izby skarbowej sprawdza dziennie ponad 3 tysiące paczek ze wszystkich stron świata. Handel przez internet kwitnie, a ponieważ różnorodny towar nie zawsze jest legalny, zanim zamówiona przesyłka trafi do adresata zostaje prześwietlona przez funkcjonariuszy urzędu.

Zobacz także

Oddział Celny Towarowy I w Warszawie, który ma swoją siedzibę w Terminalu Cargo Lotniska Chopina, obsługuje ponad 75 procent obrotu towarowego dokonywanego w portach lotniczych w Polsce.

- Metalowe meble kuchenne wysłane rejsem lotniczym z Dubaju są jednak rzadkością wśród przesyłek. Prześwietlane pojemniki przypominały raczej obudowy urządzeń elektrycznych wyposażone we włączniki oraz przewód zasilający a nie deklarowane meble. Z powodu wątpliwości, które powstały na podstawie uzyskanego obrazu RTG, a deklarowaną zawartością paczek, kartony zostały otwarte co okazało się strzałem w dziesiątkę - czytamy w informacji przekazanej przez skarbówkę.

Zobacz także

Efekt kontroli? W 18 kartonach ukrytych w meblach znajdowało się 263 tysiące sztuk papierosów o wadze 532 kg. Papierosy nie miały polskich znaków akcyzy. Jak wskazała skarbówka, kwota potencjalnych uszczupleń budżetu to według szybkich szacunków – 308 tysięcy złotych.

Papierosy na czarnym rynku

Przemyt papierosów to powszechny problem, z którym mierzy się służba celno-skarbowa. Plany zaostrzenia prawa dotyczące sprzedaży papierosów mogą rozbudzić popyt na nielegalne wyroby. Chodzi o unijną dyrektywę, która od maja 2020 wprowadza zakaz rozprowadzania papierosów mentolowych. Zgodnie ze stanowiskiem UE, urozmaicenia papierosów poprzez np. aromaty smakowe mogą nakłaniać konsumentów do ich palenia.  

Zobacz także

Stąd też pomysł zakazu sprzedaży między innymi papierosów mentolowych. Ma on zacząć obowiązywać od 20 maja 2020 roku. Niewykluczone, że odpowiedzią na zakaz sprzedaży aromatyzowanych papierosów w Polsce będzie rozwój szarej strefy.

RadioZET.pl/IAS Warszawa