Zamknij

Papierosy mentolowe zakazane od 20 maja. Zyska czarny rynek?

13.05.2020 08:18
Papierosy mentolowe wycofane. Od kiedy?
fot. Tarzhanova/Shutterstock (ilustracyjne)

Ponad połowa palaczy w Polsce nie wie, że od 20 maja w sprzedaży przestaną być dostępne papierosy mentolowe. To rezultat unijnej dyrektywy, która wejdzie w życie za tydzień.

20 maja to pierwszy dzień unijnego zakazu sprzedaży papierosów mentolowych, również tych ze smakową kapsułką. Zakaz obejmie zarówno papierosy, jak i tytoń do palenia. Nie będzie jednak dotyczył papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu oraz cygar i cygaretek.

Jak podkreśliła Polska Izba Handlu (PIH), Polska wyróżnia się na tle krajów unijnych, jeśli chodzi o konsumpcję mentolowych wyrobów tytoniowych. Stanowią one u nas blisko 30 proc. rynku.

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. Co na to Polacy?

Z kolei z badania Forum Konsumentów wynika, że aż 51 proc. palaczy nie wie o nadchodzącym zakazie. Jednocześnie prawie 20 proc. respondentów deklaruje, że jest gotowe sięgnąć po papierosy mentolowe z czarnego rynku.

Zobacz także

- Wyroby tytoniowe stanowią ważną kategorię sprzedaży w handlu detalicznym. W niektórych sklepach odpowiadają nawet za 40 procent obrotów. Obawiamy się, że nowe przepisy negatywnie wpłyną na przychody zwłaszcza najmniejszych przedsiębiorców – podkreślił Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Ważne jest też budowanie świadomości konsumentów, aby nie szukali wyrobów mentolowych na bazarach. Produkty niewiadomego pochodzenia nie spełniają żadnych norm jakości

Maciej Ptaszyński

W ostatniej dekadzie udział nielegalnych papierosów na polskim rynku udało się obniżyć z 19 do ok. 10 proc. W ocenie PIH oprócz zakazu sprzedaży papierosów mentolowych są inne czynniki, które mogą powodować zawirowania na legalnym rynku wyrobów tytoniowych.

Zobacz także

Wśród nich m.in. wprowadzenie 10-procentowej podwyżki akcyzy, która obowiązuje od stycznia br., objęcie podatkiem akcyzowym płynów do e-papierosów i wyrobów tytoniowych do podgrzewania, trudności z funkcjonowaniem systemu Track&Trace, czy niepewność ekonomiczna spowodowana koronawiruem.

Odpływ konsumentów do szarej strefy to realne straty zarówno dla handlu, jak i budżetu państwa. Dlatego apelujemy do służb państwowych, aby po 20 maja zintensyfikować działania ograniczające przemyt i ewentualną nielegalną produkcję wyrobów mentolowych

Maciej Ptaszyński

W Polsce wyroby tytoniowe sprzedaje się w ponad 100 tys. punktów detalicznych. Każdego roku kategoria ta odpowiada za ok. 25 mld zł przychodów budżetowych z tytułu podatków.

RadioZET.pl/mat. prasowe