Zamknij

Papierosy mentolowe znikają ze sklepów. Powodem unijna dyrektywa

13.01.2020 07:11
Papierosy mentolowe 2020. Od kiedy zakaz?
fot. Tarzhanova/Shutterstock (ilustracyjne)

Koniec ze sprzedażą papierosów mentolowych. Od maja 2020 roku wchodzi w życie unijny zakaz ich rozprowadzania. UE stoi na stanowisku, że papierosy mają smakować tytoniem i niczym innym - podał dziennik "Polska The Times".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

"Papierosy powinny być papierosami. Powinny mieć smak tytoniu. Mają nie zachęcać i nie uatrakcyjniać samego procesu palenia. A dodawanie do nich smaków uatrakcyjnia palenie jako takie" - tak uważają eksperci z UE, i pokazują to przepisy, jakie niesie unijna dyrektywa z 2014 roku.

Gazeta zwróciła uwagę, że regulacje same w sobie zawierają ważne cele: chodzi o działania na rzecz ochrony zdrowia. Palacze z trudem przyjęli wprowadzony od 2017 roku obowiązek umieszczania na paczkach papierosów drastycznych zdjęć, pokazujących negatywne skutki palenia.

Zobacz także

Teraz czeka ich zakaz sprzedaży między innymi papierosów mentolowych. Ma on zacząć obowiązywać od 20 maja 2020 roku.

Restrykcyjne przepisy wynikają z tego, że zdaniem UE mentol uatrakcyjnia palenie, przyczynia się do wzrostu liczby nałogowych palaczy, a rzucenie palenia staje się dla wielu z nich niełatwą decyzją.

Portal Money.pl przypomniał, że 10 proc. produkcji papierosów mentolowych pochodzi z Polski (czwarte miejsce wśród krajów europejskich). Z kolei na eksport trafia aż 70 proc. krajowej produkcji. 

Zobacz także

Zakaz nie obejmie jednak wkładów tytoniowych do podgrzewaczy (np. IQOS), które po wprowadzeniu zmian będą jedynym legalnym produktem tytoniowym o aromacie mentolowym

RadioZET.pl/Polska The Times