Zamknij

Papierosy mentolowe znikają z rynku. Dlaczego?

20.05.2020 07:42
Papierosy mentolowe 20 maja znikają z rynku
fot. Shutterstock/Oteera (ilustracyjne)

Ze sklepowych półek znikają papierosy mentolowe. 20 maja wchodzi w życie unijna dyrektywa, której celem jest wycofanie ze sprzedaży aromatyzowanych papierosów i wpływ na nawyki społeczeństwa.

Zgodnie z unijną dyrektywą od 20 maja ze sklepów zaczną znikać mentolowe papierowy, a także te, w których znajduje się kapsułka smakowa.

Zakaz sprzedaży obejmie zarówno papierosy, jak i tytoń do palenia. Nie obejmie jednak papierosów elektronicznych, podgrzewaczy tytoniu, cygar i cygaretek. Dlaczego Unia Europejska zabrania kupowania „mentoli”?

Koniec mentolowych papierosów. UE: aromat skłania do palenia

Unia Europejska swoją dyrektywę o zakazie sprzedaży mentolowych papierosów motywuje tym, że urozmaicenia papierosów poprzez np. aromaty smakowe mogą nakłaniać konsumentów do ich palenia. Stąd też pomysł zakazu ich sprzedaży.

Zobacz także

Polska Izba Handlu w swoim stanowisku informuje, że Polski rynek tytoniowy wyróżnia się na tle unijnym. Co trzecia paczka papierosów w sklepach to tzw. mentole, które zgodnie z wyliczeniami PIH mają 30 proc. udział w rynku.

Co ciekawe, z badania przeprowadzonego początkiem miesiąca przez Forum Konsumentów wynika, że aż 51 proc. palaczy nie wie o wprowadzonym 20 maja zakazie sprzedaży „mentoli”.

Zobacz także

Polacy kupią papierosy na bazarkach? Na zakazie może zyskać szara strefa

Bardziej niepokojące są deklaracje co piątego palacza o chęci sięgnięcia po papierosy aromatyzowane na czarny rynek po wprowadzeniu zakazu.

Wyroby tytoniowe stanowią ważną kategorię sprzedaży w handlu detalicznym. W niektórych sklepach odpowiadają nawet za 40 proc. obrotów. Obawiamy się, że nowe przepisy negatywnie wpłyną na przychody zwłaszcza najmniejszych przedsiębiorców 

–podkreśla Maciej Ptaszyński, Wiceprezes Polskiej Izby Handlu

Jak dodał, „ważne jest budowanie świadomości konsumentów, aby nie szukali wyrobów mentolowych na bazarach.”

Produkty niewiadomego pochodzenia nie spełniają żadnych norm jakości 

– dodaje

Izba obawia się, że na wprowadzeniu zakazu sprzedaży mentoli zyska szara strefa. Do tego może przyczynić się także podwyżka akcyzy na papierosy obowiązująca od początku bieżącego roku.

Alternatywą dla miłośników "mentoli" są podgrzewacze, w których można używać wkładów o aromacie mentolowym.

RadioZET.pl/Polska Izba Handlowa