Zamknij

Państwowa sieć sklepów pomoże kontrolować handel. Co na to Polacy?

12.06.2020 08:28
Państwowa sieć sklepów. Polacy za rządowym pomysłem na handel
fot. Shutterstock/VGstockstudio (ilustracyjne)

Co piąty badany nie jest w stanie określić, czy dana sieć handlowa pochodzi z Polski. Część ankietowanych przyznała wprost, że pochodzenie sklepu nie ma żadnego znaczenia. W większości jednak ankietowani popierają powstanie państwowej sieci sklepów – podaje portal Money.pl.

Rząd wraca do pomysłu utworzenia Polskiego Holdingu Spożywczego, czyli krajowej sieci sklepów. Jak wspomniał w rozmowie z Money.pl Artur Soboń z Ministerstwa Aktywów Państwowych, chodzi m.in. o przejęcie kontroli państwa nad handlem „od pola do sklepu”. Polska sieć sklepów kontrolowałaby polskie produkty na wszystkich etapach produkcji.

Jak wynika z komunikatu resortu, narodowa sieć sklepów nie powstanie od zera. Rząd bierze się za analizę profilu 48 spółek, które mogłyby podlegać konsolidacji. Ta ma odbywać się w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która jest obecna na kilku rynkach, m.in. cukru, skrobi i zboża. Co o tym pomyśle sądzą Polacy?

Polacy za utworzeniem państwowej sieci sklepów

Polacy w większości popierają powstanie Polskiego Holdingu Spożywczego – wynika z badania panelu Ariadna na zlecenie Money.pl. Z badania wynika jednak, że dla ankietowanych nie ma większego znaczenia, czy zakupy robią w polskim, czy zagranicznym sklepie.

Zobacz także

Choć patriotyzm zakupowy jeszcze nie wykształcił się w pełni w naszym społeczeństwie, jedynie co trzeci Polak miałby zastrzeżenia co do państwowej sieci sklepów. Co czwarty zaś nie ma zdania w tej kwestii.

Zakupy w polskich sklepach deklarują głównie wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. 37 procent wszystkich ankietowanych chce robić zakupy w krajowych sieciach, jednak część z nich ma problem z określeniem, który sklep jest polski. Co piąty badany nie jest w stanie powiedzieć, czy sieć jest polska czy zagraniczna. Efekt? Polacy robią zakupy w portugalskiej Biedronce żyjąc w przekonaniu, że wspierają polski handel.

Zobacz także

Utworzenie państwowej sieci sklepów nie będzie jednak łatwym zadaniem. Zastrzeżenia co do tego pomysłu mają także przedsiębiorcy z branży handlowej. Biznes obawia się o zachowanie zasad konkurencyjności na rynku. Jak mówi dla Money.pl Wojciech Kruszewski, ekspert od sektora handlu i były prezes sieci Lewiatan, „handel wymaga elastyczności, a państwowa firma może być obciążeniem, nie nadąży za konkurencją”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/Money.pl