Zamknij

Państwo rozda radioodbiorniki cyfrowe za darmo? Pomysł szefa Rady Mediów Narodowych

07.10.2021 21:31
radioodbiorniki na wystawie
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Telewizja naziemna nadawana jest tylko cyfrowo, programy radiowe to w dalszym ciągu przede wszystkim sygnał analogowy. Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański stwierdził, że cyfrowe radioodbiorniki powinny być rozdawane za darmo, żeby zachęcić do korzystania z systemu DAB+.

Radio nadawane w systemie DAB+, czyli Digital Audio Broadcasting, to w Polsce wciąż rzadkość. Najwięksi nadawcy koncentrują się na nadawaniu sygnału analogowego. Nie bez powodu – w domach Polaków znajdują się odbiorniki UKF, chęć słuchania radia cyfrowego oznaczałaby konieczność zakupu nowego sprzętu.

Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański znalazł sposób, żeby tę sytuację zmienić: jego zdaniem Polacy płacący abonament powinni otrzymać cyfrowe radioodbiorniki za darmo. Przyspieszyłoby to przejście nadawców na nowocześnieszy standard.

Czabański: Polacy powinni dostać cyfrowe radioodbiorniki za darmo

Korzystających z cyfrowej telewizji naziemnej mogą zostać zmuszeni w 2022 roku do wymiany sprzętu. 30 czerwca 2022 ma zostać sfinalizowane przejście na nowy standard nadawania: używane od 2013 roku DVB-T pierwszej generacji ma zastąpić DVB-T2/HEVC.

Połowa używanych do odbioru telewizji naziemnej telewizorów nie jest zgodna z nowym standardem i w przyszłym roku przestanie działać. Producenci spodziewają się tak dużej fali wymiany sprzętu, że już teraz zapowiadają, że odbiorników może po prostu zabraknąć.

Kłopotów urodzaju nie przeżywają producenci cyfrowych radioodbiorników. Mała popularność urządzeń sprawia, że największe polskie stacje, w tym Radio ZET, koncentruje się na nadawaniu analogowym. W taki sposób radia słuchają miliony Polaków.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański stwierdził, że polski rząd relatywnie tanim kosztem może zwiększyć popularność radia cyfrowego: wystarczy, że przeprowadzi akcję rozdawania za darmo odbiorników DAB+ osobom, które płacą abonament RTV.

To by kosztowało kilkadziesiąt milionów złotych. W skali budżetu państwa to tyle, co nic. (…) Ludzie mają w domach odbiorniki UKF i nie widzą powodu, żeby to zmieniać. Wiedzą, że cyfra to lepszy dźwięk, ale dla nich UKF też jest wystarczający.

Krzysztof Czabański

Przekazanie cyfrowych radioodbiorników za darmo mogłoby przyczynić się do spopularyzowania standardu w Polce. I pomogło rozgłośniom, które już cyfrowo nadają.

Zapowiadane niskie koszta inwestycji wynikałyby z faktu, że abonament RTV płaci w Polce niewielki odsetek posiadaczy telewizorów i radioodbiorników: ściągalność daniny szacowana jest na niższą niż 10 procent.

RadioZET.pl/PAP