Zamknij

Panele fotowoltaiczne bez raportowania produkcji energii do fiskusa

18.09.2020 12:28
układanie paneli fotowoltaicznych na dachu
fot. Shutterstock

Panele słoneczne na domu to obowiązek prowadzenia ewidencji i wysyłania deklaracji do urzędów skarbowych. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że zlikwiduje ten zapis w przepisach i nie będzie ścigać osób, które nie stosowały się do prawa. Kara wynosi ponad 20 000 zł.

Panele słoneczne coraz częściej pojawiają się na dachach domów jednorodzinnych. Instalacje produkują energię elektryczną i z tego powodu jej właściciele powinni w świetle przepisów prowadzić ewidencję oraz rozliczać się z fiskusem składając deklaracje podatkowe.

Kara za niestosowanie się do przepisów wynosi 240 stawek dziennych, czyli nieco ponad 20 000 złotych. Prawo w praktyce jest martwe: większość właścicieli paneli fotowoltaicznych nie słyszała nawet o tym obowiązku, a fiskus nie zamierza egzekwować kar. Tym bardziej, że prosumenci z instalacjami o mocy niższej niż 1 MW są z opłat zwolnieni.

Właściciele paneli słonecznych nie będą już musieli prowadzić ewidencji i składać deklaracji podatkowych

Obowiązujące obecnie przepisy nakładają na użytkowników paneli fotowoltaicznych obowiązek zarejestrowania instalacji w urzędzie skarbowym, a następnie regularnego składania deklaracji podatkowych informujących o skali produkcji prądu.

Zobacz także

Sprawozdania takie są jednak tylko sztuką dla sztuki, jako że sprzedaż prądu z własnego źródła o mocy nieprzekraczającej 1 MW jest i tak zwolniona z akcyzy. Dostrzegło to Ministerstwo Finansów, które zamierza znowelizować przepisy, żeby oficjalnie zlikwidować wymóg niepotrzebnie stawiany właścicielom paneli słonecznych.

Resort zadeklarował także, że nie będzie egzekwować kar za niedopełnianie obowiązku sprawozdawczego. Teoretycznie właściciel paneli fotowoltaicznych, który nie składał deklaracji o produkcji energii elektrycznej, może zostać zmuszony do zapłacenia równowartości 240 stawek dziennych, czyli około 20 000 zł.

Zagłosuj

Zainwestowaliście lub zamierzacie zainwestować w fotowoltaikę?

Liczba głosów:

Fotowoltaika cieszy się w Polce coraz większym zainteresowaniem. Rynek paneli słonecznych jest najbardziej dynamiczny ze wszystkich sektorów odnawialnych źródeł energii. Z danych Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że Polska zajmuje 5. miejsce w Europie po względem przyrostu mocy instalacji fotowoltaicznych.

RadioZET.pl/finanse.wp.pl