Zamknij

Pandemia szansą na rozwój MŚP. Co czwarty przedsiębiorca widzi plusy

21.07.2021 17:08
Pandemia szansą na rozwój MŚP. Co czwarty przedsiębiorca widzi plusy
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polscy przedsiębiorcy uważają, że kryzys można przekuć w sukces, a pandemia nie musi być wyrokiem dla ich firm. Powoli zmieniają się nastroje społeczne, a właściciele małych i średnich podmiotów gospodarczych widzą szansę na rozwój.

Lockdown wpłynął w dużym stopniu na polską i światową gospodarkę. Wiele branż znacznie ucierpiało na wprowadzonych obostrzeniach, ale są także sektory, które z kryzysu wyszły obronną ręką.

Interesującym przykładem jest spółka InPost, która w trakcie pandemii rozwinęła swój biznes oparty na obsłudze przesyłek za pomocą paczkomatów. W efekcie szef firmy, Rafał Brzoska, został nowym polskim miliarderem i trafił także na listę najbogatszych ludzi świata według Forbes. 

Pandemia szansą na rozwój MŚP. Co czwarty przedsiębiorca widzi plusy

Po kilkunastu miesiącach przestoju gospodarczego i majowym luzowaniu obostrzeń, sytuacja na rynku zaczyna się stabilizować. Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę. Z badania Barometr COVID-19 Europejskiego Funduszu Leasingowego grupy Credit Agricole wynika, że w sektorze produkcji takiego zdania jest co drugie przedsiębiorstwo.

Firmy MŚP już oswoiły się z faktem, że koronawirus i trudna sytuacja przez niego spowodowana są z nimi na co dzień. To przekłada się na coraz mniej negatywne oceny sytuacji oraz bardziej optymistyczne prognozy. Widać to w szczególności w opiniach przedsiębiorców na temat wpływu pandemii na kondycję branży, w której działają. Po raz pierwszy odkąd realizujemy Barometr COVID-19, tak liczna grupa wypowiedziała się optymistycznie o skutkach obecnego kryzysu

Prezes zarządu EFL Radosław Woźniak

Badanie wykazało, że 33 proc. firm wierzy, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy sytuacja w ich branży poprawi się. Po raz pierwszy tak liczna grupa firm (24 proc.) ocenia, że ich branża rozwinie się w związku z pandemią COVID-19. W poprzednich edycjach raportu wynik ten oscylował na poziomie kilku procent. W szczególności uważa tak 46 proc. firm produkcyjnych i 30 proc. firm budowlanych.

Z kolei z badania Europejskiego Funduszu Leasingowego S.A. wynika, że jedynie 22 proc. firm ocenia, iż w związku z pandemią dojdzie do zamykania działalności firm. W II kw. tego roku deklarowało tak 38 proc. badanych, a 29 proc. ankietowanych jest zdania, że pandemia nie spowoduje istotnych zmian w branży - to o 10 pp. mniej, niż kwartał wcześniej.

Największy pesymizm według badania EFL panuje w branży HoReCa. Aż 85 proc. respondentów uważa, że pandemia spowoduje upadki firm i zamykanie działalności gospodarczych. Wynik ten nie zmienił się znacząco od edycji badania przeprowadzonej w II kw.
Wpływ pandemii koronawirusa jest cały czas oceniany jako negatywny, jednak z kwartału na kwartał natężenie tych ocen sukcesywnie słabnie. W III kw. 20 proc. firm uważa, że COVID-19 ma zdecydowanie niekorzystny wpływ na ich działalność - to o 2 pp. mniej, niż kwartał wcześniej i o 8 pp. mniej, niż w I kw.

RadioZET.pl/PAP