Zamknij

Paliwa podrożeją. Analitycy ostrzegają przed „znacznym wzrostem”

24.09.2021 15:42
tankowanie samochodu
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Tanio na stacjach już było – oznajmili analitycy e-pertrol i BM Reflex. Paliwa, które drożały przez ostatnie miesiące, w najbliższym czasie czeka kolejna podwyżka cen. Najbardziej ucierpią kierowcy aut z silnikami diesla.

Ceny paliw systematycznie rosną, a to jeszcze nie koniec tego procesu. Najbardziej widoczne będzie to w przypadku oleju napędowego, który coraz bardziej zbliża się poziomem cen do benzyny. Czasy, gdy płacić trzeba było  mniej niż 4 zł za litr benzyny już raczej nie wrócą.

W trzecim tygodniu września 2021 ON podrożał na stacjach o 10 groszy na litrze. Analitycy wyliczyli, że dalsze, „dość pokaźne” podwyżki są nieuniknione, a różnica w cenie między benzyną bezołowiową a olejem napędowym będzie jeszcze bardziej maleć.

Czy paliwo będzie droższe? Analitycy nie mają wątpliwości

To był zły tydzień dla kierowców. Ceny na stacjach paliw wzrosły, co w szczególności dotknęło właścicieli samochodów z silnikami wysokoprężnymi. O jakich kwotach mowa? Specjaliści z BM Reflex wyliczyli, że mowa nawet o 10 groszach na litrze.

Najmniejsze zmiany notowaliśmy w przypadku paliw premium, co oznacza tyle, że ich ceny na większości stacji udaje się utrzymać na poziomie 5,99 zł/l lub poniżej. Najbardziej, bo średnio o 10 gr/l zdrożał olej napędowy. Średnie ceny paliw kształtują się obecnie na poziomie odpowiednio dla: benzyny bezołowiowej 95 - 5,80 zł/l (+2 gr/l), bezołowiowej 98 – 5,99 zł/l (+1 gr/l), dla oleju napędowego - 5,64 zł/l (+10 gr/l) i autogazu - 2,85 zł/l (+3 gr/l).

raport BM Reflex

Nie ma co niestety liczyć, że w najbliższej przyszłości trend się odwróci i paliwa zaczną tanieć. Prognozy analityków e-petrol wskazały, że będzie tylko drożej.

W okresie między 27 września i 3 października spodziewamy się, że benzyna 95-oktanowa ulokuje się w przedziale cenowym 5,76-5,87 zł/l. Bez zmian natomiast powinny trwać w rejonie 6 zł za litr ceny 98-oktanowej benzyny bezołowiowej. W przypadku diesla zmiana w górę będzie zdecydowanie bardziej odczuwalna - tutaj dla średniej ceny prognoza wynosi obecnie 5,61-5,72 zł/l. Również w przypadku cen autogazu scenariusz zwyżkowy będzie mocno prawdopodobny - przewidujemy ceny na poziomie 2,82-2,90 zł/l.

raport e-petrol

Specjaliści podkreślili, że ceny hurtowe oleju napędowego są wyższe od hurtowej ceny benzyny 95, niewykluczone jest więc, że taka sama sytuacja będzie miała na stacjach paliw. I dodali, że do takich sytuacji dochodziło już w przeszłości.

Głównymi powodami, przez które drożeje olej napędowy, to ograniczone wydobycie w Zatoce Meksykańskiej, utrzymywanie limitów przez kraje OPEC oraz wciąż dużą mobilność, jako że w wielu krajach nie wprowadzono obostrzeń związanych z nadejściem czwartej fali.

RadioZET.pl/PAP