Zamknij

Przerwa na papierosa kosztowna dla pracodawców. Miliony puszczone z dymem

18.10.2021 17:35
Ile kosztuje palenie w pracy
fot. EAST NEWS

Czas spędzony na papierosie niejednokrotnie wydłuża przerwę w pracy i generuje straty dla pracodawców. O jakich kwotach mowa? Są wyliczenia.

Papierosy pali średnio co piąty Polak – wynika z danych GUS, na które powołuje się serwis Palarnie.pl. Eksperci wyliczyli, jakie straty z tytułu zbyt częstego wychodzenia na papierosa w czasie pracy odnotowują firmy.

Poza oczywistymi stratami finansowymi są też niewymierne konsekwencje oddawania się nałogom nie tylko w miejscu pracy. Zdrowie pracowników leży także w interesie pracodawców.

Ile kosztuje nas palenie w miejscu pracy?

„Koszty finansowe, jakie pracodawcy ponoszą w związku z paleniem tytoniu przez pracowników, zazwyczaj związane są z czasem, który zabierają przerwy na papierosa. Kalkulacje pokazują, ile kosztuje czas pracy przeznaczany na palenie, jednak zazwyczaj nie uwzględniają szeregu kosztów długofalowych, pozafinansowych oraz potencjalnych” – podaje serwis Palarnie.pl.

Eksperci przyznają, że w zależności od charakteru i miejsca pracy, straty z tytułu wyjścia na dymka będą różne.

Work Service oszacował, że po uwzględnieniu liczby wypalanych papierosów, długości przerw oraz stawki godzinowej na danym stanowisku, w skali całego kraju, firmy tracą z powodu przerw na papierosa średnio 31 milionów złotych dziennie. Straty te mogą być jednak wyższe w halach produkcyjnych niż w biurach.

Szefowie w halach produkcyjnych, czy w wielkich magazynach, często tolerują dłuższe przerwy palących pracowników z uwagi na czas, jaki trzeba poświęcić na wyjście z budynku. Takiego problemu nie mają właściciele biur, w których często ulokowane są palarnie lub balkony.

Nasze szacunki pokazują, że pokonanie trasy tam i z powrotem do miejsca, w którym pali się papierosy, zajmuje nawet 25 proc. przerwy. Już samo skrócenie tego czasu może oznaczać dla pracodawcy niemałe oszczędności. Zwłaszcza gdy mówimy o dużej firmie, zatrudniającej tysiące pracowników – mówi Maciej Laskowski ekspert firmy Palarnie.pl.

Pracodawcy tracą także na chorobie pracowników, której uniknięcia nie pomaga palenie. Zwykłe przeziębienie może być wynikiem wychodzenia na zewnątrz, szczególnie zimą. Jak dodaje Maciej Laskowski, w wielu zakładach powstają tzw. dzikie palarnie wewnątrz hal produkcyjnych, co może nieść za sobą ryzyko pożarów.

- W interesie pracodawcy jest więc odpowiednie uregulowanie kwestii palenia, zwłaszcza że stworzenie do tego odpowiednich warunków może oznaczać dla niego oszczędność – podsumował ekspert.

Ceny papierosów zniechęcą?

Resort finansów poinformował o planach zwiększenia akcyzy o 10 proc. w 2022 roku. Powód? Większe wpływy do budżetu to jedno, aczkolwiek rząd przyznaje, że zdrowie Polaków jest ważniejsze.

Od stycznia nastąpi podniesienie minimalnej stawki akcyzy na papierosy z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, przez co w przypadku paczki papierosów podatek wzrośnie o 30 groszy.

To nie koniec podwyżek. W kolejnych latach aż do 2027 roku akcyza wzrośnie o kolejne 5 proc.

RadioZET.pl/mat.pras