Zamknij

Tanie mieszkania na wynajem. Rząd za pakietem mieszkaniowym

23.07.2020 19:06
Rząd za pakietem mieszkaniowym
fot. fizkes/shutterstock(ilustracyjne)

Większa dostępność mieszkań dla najmniej zarabiających, dopłaty do czynszów  i tanie mieszkania na wynajem. To elementy przyjętego przez Radę Ministrów pakietu mieszkaniowego.

Rząd kierunkowo przyjął społeczną część pakietu mieszkaniowego, którego efektem ma być m.in. większa dostępność mieszkań na wynajem dla osób o średnich i niskich dochodach – poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

Resort dodał, że takie zmiany to „impuls rozwojowy dla gospodarki, w którą uderzyła pandemia COVID-19”. Co zmieni się dla przyszłych najemców i właścicieli mieszkań?

Pakiet mieszkaniowy. Jakie zmiany przyjął rząd?

- Przygotowaliśmy rozwiązania, które z jednej strony oferują rodzinom dopłaty do czynszów, a z drugiej dopłaty do gminnych czy miejskich spółek mieszkaniowych, które pozwolą budować tańsze mieszkania. Nasze propozycje dla budownictwa mają być impulsem dla polskiej gospodarki, która musi na nowo przyspieszyć po okresie zamrożenia  – mówi cytowana w komunikacie resortu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. 

Zobacz także

Główne elementy przyjętego przez rząd pakietu to zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o średnich i niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów i wakacje czynszowe. Rząd zakłada także, że najem mieszkań społecznych może wiązać się też z możliwością dojścia do własności.

Na zmianach zyskają też samorządy, które otrzymają więcej pieniędzy na budowę nowych mieszkań. Chodzi m.in. o "wyższe granty z Funduszu Dopłat w BGK dla gmin na budowę mieszkań czynszowych (z 20 proc. kosztów inwestycji do nawet 35 proc.) oraz na budowę mieszkań komunalnych (na pokrycie 50 proc. kosztów inwestycji)", a także wprowadzenie zasady finansowania, a nie refinansowania.

Projekt zakłada też dopłaty do czynszów w programie „Mieszkanie na start” i szansę "dojścia do własności nowego mieszkania także dla osób bez zdolności czynszowej".

RadioZET.pl/PAP