Zamknij

Pakiet mieszkaniowy przyjęty przez rząd. Jakie zmiany dla lokatorów?

29.07.2020 13:11
Pakiet mieszkaniowy. Jakie zmiany na najemców?
fot. Bartolomiej Pietrzyk/shutterstock (ilustracyjne)

Dodatki mieszkaniowe i dopłaty do czynszów w ramach „Mieszkania na start” to główne założenia przyjętego przez rząd pakietu mieszkaniowego, który ma nieść pomoc dla lokatorów.

Dopłaty do dodatków mieszkaniowych, do czynszów w ramach „Mieszkania na start”, prostsze wnioskowanie o dodatek mieszkaniowy - to elementy pomocy dla lokatorów w projekcie proponowanych przez Ministerstwo Rozwoju zmian, mających wspierać mieszkalnictwo.

Rada Ministrów przyjęła pakiet zmian dla lokatorów, których finanse zostały nadszarpnięte przez koronakryzys. Zyskają najemcy mieszkań komunalnych, spółdzielczych i tych wynajętych od firm lub osób prywatnych. Oto szczegóły.

Pakiet zmian dla lokatorów. Jak na tym skorzystać?

Najemcy mogą liczyć na wyższe dodatki mieszkaniowe, na co rząd w tym roku przeznaczy nawet 420 mln złotych. Taki dodatek do czynszu przysługuje najemcom, których średni dochód z ostatnich trzech miesięcy jest równy lub niższy niż 1287,25 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Wyższy dochód oznacza proporcjonalnie pomniejszoną kwotę dopłaty. Innym warunkiem jest metraż mieszkania – lokal nie może mieć więcej niż 52 mkw.

Zobacz także

W projekcie mowa o dopłacie w wysokości do 1500 zł miesięcznie przez pół roku, na pokrycie do 75 proc. czynszu. Ta dopłata do dodatku mieszkaniowego, finansowana z budżetu państwa będzie przyznawana przez gminę razem z dodatkiem mieszkaniowym tym gospodarstwom domowym, które wniosek o te świadczenia złożą do końca 2020 roku.

Beneficjenci będą zobowiązani do wykazania, że w ostatnich trzech miesiącach ich średni miesięczny dochód nie tylko upoważnia do otrzymania dodatku mieszkaniowego, ale też był o co najmniej 25 procent niższy niż w 2019 roku 

– informuje resort rozwoju

Co istotne, takie wsparcie będzie wyłączone z egzekucji administracyjnej.

Zobacz także

Pakiet projektowanych rozwiązań przewiduje także program dopłat do czynszu  w ramach akcji„Mieszkanie na start”, która realizowana jest od 1 stycznia 2019 roku. Proponuje się możliwość stosowania dopłat do czynszów w przypadku podnajmu mieszkania od gminy, jeżeli gmina wynajmuje lokal od inwestora.

Dopłaty do czynszów będą szansą dojścia do własności nowego mieszkania także dla osób bez zdolności czynszowej. 

Zaproponowany przez nas szeroki pakiet zmian w budownictwie społecznym i komunalnym jest odpowiedzią na wciąż rosnący popyt na tańsze mieszkania na wynajem. Zwłaszcza w obecnej sytuacji, wywołanej pandemią koronawirusa, zapotrzebowanie to może rosnąć. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązania, które z jednej strony oferują rodzinom dopłaty do czynszów, a z drugiej – dopłaty do gminnych czy miejskich spółek mieszkaniowych. Pozwolą one budować tańsze mieszkania. Nasze propozycje dla budownictwa mają być  impulsem, kołem zamachowym dla polskiej gospodarki  

– mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz

RadioZET.pl/PAP/gov.pl