Zamknij

500 plus dla firm nie dla wszystkich małych przedsiębiorców?

23.09.2019 10:47
Pakiet dla przedsiębiorców PiS. 500 plus dla firm nie dla wszystkich małych przedsiębiorców
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Nie wszyscy przedsiębiorcy z przychodami do 10 tys. zł dostaną 500 plus dla firm, zapowiedziane przez PiS - podał "Dziennik Gazeta Prawna". Planowana ulga na ZUS dla mikroprzedsiębiorców będzie malała wraz ze wzrostem przychodów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

500 plus dla firm zapowiedział podczas sobotniej konwencji premier Mateusz Morawiecki. To jedna z propozycji, która znalazła się w tzw. pakiecie przedsiębiorcy zaprezentowanym przez partię rządzącą w Katowicach.

Nie zawsze 500 plus

Przedsiębiorcy, którzy osiągają przychody do 10 tys. zł miesięcznie dostaną ulgę podobną do 500 plus na dzieci. Zdaniem ministra finansów, inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego będzie do istotne odciążenie dla mikrofirm, które dziś płacą na ZUS około 1300 zł miesięcznie.

Zobacz także

Ta nowa ulga w wysokości 500 zł będzie stanowiła prawie 40 procent obecnej składki

Jerzy Kwieciński

Kwieciński dodał, że to są pieniądze, które zostaną w kieszeni przedsiębiorcy, i które "będzie mógł on przeznaczyć na inwestycje".

Jednak jak wyjaśnił "Dziennik Gazeta Prawna", nie wszyscy przedsiębiorcy mogą liczyć dokładnie na 500 złotych ulgi. Według dziennika składki mają być naliczane proporcjonalnie od 50 proc. dochodu przedsiębiorcy.

To oznacza, że Ci prowadzący działalność o dochodzie 1000 zł, zapłacą około 570 zł, kolejni z dochodem 2500 zł – 807 zł, a przy 5,5 tys. zł składka wyniesie 1282 zł. Im bliżej do granicy 6 tys. zł, tym wysokość daniny będzie bliższa stawce ryczałtowej.

Zobacz także

Ponad 1 mln zł mniej ze składek

"DGP" przypomniał, że od nowego roku - zgodnie z zapowiedzią PiS - płacenie składek na ZUS od dochodu ma być dobrowolne. Ci, którzy nie wybiorą tej opcji zostaną przy zryczałtowanym liczeniu składek. 

Limity przychodu i dochodu dotyczące możliwości skorzystania z ulgi mają być waloryzowane zgodnie ze wzrostem przeciętnego wynagrodzenia. Ostatnie ustalenia w tej sprawie trwają, a projekt ustawy ma być gotowy jeszcze w tym miesiącu. 

Według wyliczeń PiS przez prowadzenie ulgi dla mikroprzedsiębiorców, wpływy ze składek spadną o 1,2-2 mld zł. 

- Propozycja idzie w dobrą stronę. Odpowiada mniej więcej temu, co proponowaliśmy. Ważne jest zapewnienie, że ci, którzy są powyżej limitów, nie zapłacą więcej niż do tej pory - komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Pozostałe punkty tzw. pakietu dla przedsiębiorców to ryczałtowany ZUS bez zmian, prosty PIT z ryczałtem do 2 mln euro, 9-procentowy CIT do 2 mln euro przychodów oraz miliard złotych na bezpośrednie wsparcie dla inwestorów.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna