Zamknij

Duńska firma SwipBox wchodzi do Polski. Czy to pogromca InPostu?

26.08.2019 12:44
Paczkomaty. Duńska firma SwipBox wchodzi do Polski. Czy to pogromca InPostu?
fot. SwipBox

Do Polski wchodzi SwipBox – sieć automatów do nadawania i odbioru paczek. Duńska firma chce rzucić wyzwanie polskiemu InPostowi, który jest liderem tego rynku – podała „Rzeczpospolita”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał dziennik, SwipBox ma ambitne plany ekspansji w naszym kraju.

W ramach współpracy z firmą kurierską DHL i Pocztą Polską, do końca tego roku w całej Polsce ma się pojawić 200 automatów do paczek. Pojawią się one w popularnych marketach m.in. Carrefour oraz Biedronka.

Zobacz także

Tylko Poczta Polska w tym roku planuje uruchomić 100 urządzeń do przesyłek. Z kolei według „Rzeczpospolitej” narodowy operator pocztowy ma zacząć współpracę z Orlenem i na stacjach benzynowych koncernu postawić automaty do paczek.

SwipBox planuje postawienie specjalnie postawionych automatów do paczek w najbardziej popularnych lokalizacjach jak galerie handlowe czy parkingi biurowców. Tylko w samej Danii firma chce zainstalować około 10 tys. takich urządzeń – w odległości około 350 metrów od siebie.

– Montaż automatów jest tak prosty, że w jednym z miast 40 z nich zostało zainstalowanych w ciągu jednego dnia – mówił Michał Czechowski, prezes SwipBox Polska w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Konkurencja dla paczkomatów?

Automaty duńskiej firmy zasilane są przez specjalną baterię, która pozwala na ich pracę nawet przez dziesięć lat.

Zobacz także

– Pozwoliło to zmniejszyć koszt utrzymania maszyn. Planujemy gęste rozmieszczenie naszych punktów. Urządzenia mogą mieć różną wielkość w zależności od zapotrzebowania, a spora elastyczność ułatwi nam instalacje w miejscach do tej pory zupełnie niedostępnych dla takich automatów – podkreśla szef polskiego oddziału SwipBox.

Klienci będą mogli odebrać swoje paczki za pomocą smartfona i połączenia bluetooth. SwipBox nie zamyka się tylko na wybranych dostawców usług kurierskich i jest otwarta na współpracę z wieloma podmiotami.

Jeśli duńska firma zrealizuje swoje plany, stanie się wyzwaniem dla InPostu, lidera w kategorii automatów do przesyłek. W całej Polsce znajduje się około 5 tys. paczkomatów InPostu.

InPost w ubiegłym roku obsłużył 86 mln przesyłek. Jak podała „Rz”, firma cały czas rozwija swoje usługi, wprowadzając paczkomaty z bankomatami oraz urządzenia do przesyłu żywności tzw. lodówkomaty.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita