Zamknij

Paczkomaty zostaną opodatkowane? Zakupy zdrożeją

14.06.2021 10:21
mężczyzna odbierający przesyłkę z paczkomatu
fot. Polska Press/East News

Paczkomaty zrewolucjonizowały zakupy przez internet, uwalniając od konieczności dostosowywania rozkładu dnia do wizyty kuriera, która przypadała w czasie godzin pracy. Już niedługo jednak dostawy zakupów do automatów paczkowych mogą podrożeć: samorządy chcą obłożyć maszyny dwuprocentowym podatkiem od nieruchomości.

Polski Ład wprowadzając kwotę wolną od podatku dochodowego w wysokości 30 000 zł ma osiągnąć więcej, niż sprawić, że zarabiający najmniej będą płacić niższy PIT i otrzymają większą kwotę netto za swoją pracę. Tajemnicą poliszynela jest to, że „przy okazji” rząd chce wzmocnić siłę władz centralnych i osłabić finansowo samorządy.

Część z wpływów z podatku dochodowego trafia bowiem do budżetów lokalnych. Gdy tych pieniędzy zabraknie, samorządy będą musiały mocno zmniejszyć wydatki, wstrzymując część potrzebnych inwestycji. Niektóre gminy, szukając sposobów na zrekompensowanie spadku przychodów postanowiły traktować automaty paczkowe nie jako urządzenia techniczne, lecz budowle. Chcą pobierać od nich podatek od nieruchomości.

Paczkomaty objęte podatkiem od nieruchomości? To może oznaczać droższe dostawy

Automaty paczkowe w zależności od wielkości i lokalizacji są warte od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Po obłożeniu ich podatkiem od nieruchomości w wysokości 2 procent od każdego z urządzeń właściciel musiałby więc płacić od kilkuset do kilku tysięcy złotych rocznie.

W przypadku InPostu, którego sieć paczkomatów składa się już z ponad 11 000 automatów paczkowych, dodatkowe obciążenia fiskalne mogą sięgnąć milionów złotych. Może to oznaczać konieczność podwyższenia cen za usługi. Do podobnego kroku mogą zostać zmuszeni właściciele innych sieci urządzeń wydających paczki.

Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan, w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej” stanowczo potępił działania niektórych władz lokalnych.

Przez wiele lat nikt nie miał wątpliwości, że automat paczkowy jest zwykłym urządzeniem technicznym, nie obiektem budowlanym. Teraz mamy sygnały, że niektóre gminy przyjmują skrajnie profiskalną praktykę i domagają się zapłaty podatku od nieruchomości. Takie podejście nie służy stabilności ani przewidywalności systemu podatkowego.

Przemysław Pruszyński

Samorządy swój działania motywują definicją z art. 3 pkt 3 prawa budowlanego. Według przepisów, wolnostojące urządzenie techniczne jest budowlą.

Eksperci twierdzą, że taka interpretacja jest błędna: podatek od nieruchomości można nałożyć wyłącznie na obiekty spełniające definicję obiektu budowlanego z art. 3 pkt 1 ustawy. Głosi ono, że budowlami są obiekty „wzniesione m.in. z użyciem wyrobów budowlanych”.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita